Czas na podsumowanie: uczniowie w klasie 3B doświadczali w tym roku szkolnym rożnych form i metod edukacyjnych. Pracowali min. metodą projektu, jest to duże przedsięwzięcie i rozłożone w czasie,dzieci włożyły w nie dużo pracy, ale poradziły sobie znakomicie i warto je zreasumować.
Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowanym działaniem uczniów, wymagającym podejmowania różnorodnych działań,realizowanych przez uczniów samodzielnie, jednak przygotowanym i koordynowanym przez nauczyciela, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod. Naczelną zasadą jest to, że uczniowie samodzielnie zdobywają wiadomości, a nauczyciel jest towarzyszem, wspiera, a nie wyręcza.
Na początku klasa została przygotowana do pracy metodą projektu. Przy okazji omawiania lektury Wandy Chotomskiej pt. "Dzieci pana Astronoma" uczniowie zainteresowali się tematyką Kosmosu.
Został przeprowadzony cykl lekcji poświęcony tej tematyce, który postawił przed uczniami nowe problemy do rozwiązania. Stworzyliśmy bazę tego, co dzieci wiedzą o Kosmosie i wybraliśmy tematy, które będą badać. Uczniowie utworzyli kilkuosobowe grupy,wybrali formę realizacji zadań, planowali swoją pracę i podzielili się zadaniami. W trakcie projektu konsultowali się z nauczycielem, a w ustalonym terminie prezentowali swoje prace. Prezentacja jest niezbędnym i niezwykle cennym elementem metody projektów. Umożliwia bowiem rozwijanie szeregu ważnych umiejętności, takich jak umiejętność wyboru informacji, skutecznego komunikowania się ze słuchaczami, zainteresowania odbiorców i doboru odpowiednich środków przekazu. Stanowi również okazję do usłyszenia słów uznania, które motywują do podejmowania kolejnych wyzwań. Ponadto mobilizuje cały zespół. Na koniec nauczyciel podsumował pracę. Uczniowie wykonali przepiękne,solidne i precyzyjne modele Układów Słonecznych, prezentowane również społeczności szkolnej oraz zaproszonym gościom.
Następnie uczniowie przystąpili do projektu doświadczalnego , aby wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. W tym celu udaliśmy sie do Obserwatorium Astronomicznego w Gdańsku.
Warunki atmosferyczne pozwoliły i oto w przyjemnej atmosferze mogliśmy zobaczyć Słońce. Słońce "łapaliśmy" między chmurami. Sprzęt -zapiera dech w piersiach- to najnowocześniejszy teleskop automatycznie prowadzony za ruchem gwiazd przez urządzenie o nazwie New Atlux. Skrywa go kopuła otwierana ręcznie , a obracana za pomocą silników sterowanych pilotem na podczerwień. Każde dziecko miało możliwość podejrzeć przez teleskop Słońce i okazało się,że ma kolor .... zielony. Wydaje się,że Słońce świeci na żółto, a naprawdę największa ilość jego promieniowania ma barwę zieloną. Czy zatem to przypadek, że rośliny na Ziemi są zielone? Czy ewolucja wytworzyła taki efekt obronny przed zbyt upiornym nagrzewaniem się?
Następnie odbyła się prezentacja i opowieść, która miała przybliżyć nam co dzieje się w Kosmosie od wielkich misji , przez badanie ciał niebieskich, gwiazd i galaktyk na różnych etapach ich życia. O tym rozmawialiśmy z ekspertem ds. edukacji astronomicznej, panią Bogną Pazderską , specjalizującą się w radioastronomii.
Dzieci poznały też zawód astrofizyka, o którym opowiedziała pani Bogna.
Niebo jest dla wszystkich i każdy, kto na nie spogląda może podziwiać jego piękno. Jednak do zrozumienia Wszechświata niezbędna jest wiedza astrofizyczna.
Astrofizyk to szalenie specyficzny zawód, który jest połączeniem prac naukowych i praktycznych.
W zakresie badań i pracy znajdują się ciała niebieskie, ich rozkład, budowa, a także ruchy w przestrzeni i czarne dziury, wybuchy gwiazd supernowych.
Skądinąd prestiżowy zawód wymaga specyficznych predyspozycji oraz potężnej pasji. Kandydat na astrofizyka musi wyróżniać się ścisłym i analitycznym umysłem, wysokimi zdolnościami matematycznymi i abstrakcyjną wyobraźnią. Konieczna jest także szeroka wiedza z zakresu matematyki i fizyki. Przyszły astrofizyk musi być osobą rzetelną oraz perfekcyjną w swoich działaniach.
W dalszej części projektu dzieci wybrały się w kosmiczną podróż i mogły zobaczyć siebie na Księżycu. Poznały tajniki pracy astronauty. To możliwe było .... w Centrum Hewelianum. Ubrane w skafandry astronautów , by wyruszyć w niezapomnianą podroż statkiem kosmicznym prosto na Księżyc. Nasi astronauci postawili pierwszy krok na srebrnym globie, wbili flagę Centrum Hewelianum oraz pobrali próbki księżycowego gruntu. Po powrocie na Ziemię zbadali je pod mikroskopem w Kleksolabie. Podczas zajęć uczniowie korzystali z aplikacji multimedialnej sterowanej gestami.
Metoda projektów rozwinęła w uczniach aktywność, samodzielność, przedsiębiorczość i kreatywność. Uczniowie sami szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dokonywali wyborów, podejmowali decyzje. Projekt wiąże się ze zdobywaniem wiedzy i z kształtowaniem umiejętności poprzez działanie. Realizacja danego przedsięwzięcia pokazuje też, jak ważna jest współpraca w trakcie wykonywania różnych zadań. Okazuje się ona najefektywniejszym sposobem pokonywania trudności i rozwiązywania problemów. Praca tą metodą rozwija również poczucie odpowiedzialności, kształtuje umiejętność planowania, organizowania i oceniania własnej nauki. To metoda zbierania i selekcjonowania informacji, rozwiązywania problemów, prezentacji własnego punktu widzenia,przygotowania do wystąpień publicznych.W metodzie projektów odrzuca się wszelkie bierne nabywanie wiadomości.
Realizując własne projekty dziecko uczy się swoje myśli wcielać w czyn.
wychowawczyni
Danuta Sobiegraj