• Zawieszenie zajęć stacjonarnych od 27 stycznia

     • Od jutra nowe zasady funkcjonowania szkoły.

      W okresie czasowego zawieszenia zajęć stacjonarnych w oddziałach 5-8 w Pozytywnej Szkole Podstawowej będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość jakie umożliwia Librus oraz darmowe narzędzie Google GSuite.

      Bez zmian, w określonym reżimie sanitarnym, pracuje oddział przedszkolny oraz oddziały 1-4.

      W czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych wszystkie zajęcia pozalekcyjne prowadzone są z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

      Na terenie szkoły organizujemy konsultacje indywidualne, grupowe dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty. Korzystanie z konsultacji jest dobrowolne. 

      Uczniom, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, umożliwiamy realizowanie tych zajęć na terenie szkoły.

      Szczegółowe informacje

     • O Panu dyrektorze

     • 22.12.2021 r. 

      Po przeczytaniu lektury Sposób na Alcybiadesa - wspaniałej powieść dla dzieci i młodzieży - Edmunda Niziurskiego, wydanej w 1964 r., a nadal aktualnej, mającej przesłanie i tak potrzebne wzorce dla obecnej młodzieży, uczniowie sporządzili podobizny naszego pana dyrektora i napisali wiersz. Na podstawie tekstu nakręcono również w 1997 roku serial telewizyjny Sposób na Alcybiadesa (premiera 2001) i fabularny film kinowy SPONA (premiera 1998). Jest to jedna z nielicznych powieści Niziurskiego dla młodzieży, w której nie ma wątku sensacyjno-przygodowego, a akcja opiera się wyłącznie na życiu szkolnym. Książka została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY w 1978 roku i zaliczona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży w 2002 roku. Uważamy, że warto sięgać do tego typu tekstów, żeby uczniowie zobaczyli, jak wyglądało życie szkolne ich rówieśników, a film może być ciekawą przygodą dla całej rodziny.

      B. I.

     • Życzenia świąteczne

     •  

      Wszystkim

      Uczniom, Nauczycielom, Współpracownikom, Rodzicom oraz Sympatykom

      życzę

      świąt wypełnionych radością i miłością,

      niosących spokój i odpoczynek.

      Dyrektor szkoły.

     • Spotkanie świąteczne 4b

     • Korzystając z ostatnich w tym roku dni zajęć stacjonarnych, rodzice uczniów z klasy 4b wraz z wychowawcą przygotowali dla dzieci spotkanie świąteczne, które odbyło się 16 grudnia.

      Tydzień wcześniej wszyscy napisali listy do Klasowego Świętego Mikołaja, które były następnie losowane. W każdym prezencie znalazła się anonimowa odpowiedź od Klasowego Mikołaja wraz z życzeniami oraz kilkoma miłymi słowami o obdarowywanej osobie.

      Kilka dni wcześniej czwórka chłopców z klasy spotkała się i upiekła dla wszystkich pierniki, które podczas spotkania wspólnie dekorowaliśmy. Nie zabrakło również świątecznej muzyki, wybranej uprzednio przez samych uczniów, oraz przekąsek, owoców i słodkości.

      Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wspólnie spędzić ten czas! Dzielimy się fotorelacją.

     • Wigilijne spotkanie 7C

     • W ostatnim tygodniu nauki stacjonarnej w klasie VIIc odbyło się spotkanie wigilijne.

      Był pięknie przystrojony stół białym obrusem, na którym znalazł się stroik świąteczny wykonany przez Jana Krygiera oraz piękna gwiazda betlejemska od Wiktora. Nie zabrakło też tradycyjnych słodkości wigilijnych, był makowiec, ciasto marchewkowe i babeczki. Wszyscy złożyliśmy sobie najpiękniejsze życzenia. Na koniec wysłuchaliśmy kolęd i pastorałek. 

      Bardzo się cieszyliśmy czasem spędzonym razem.

      Wszystkiego dobrego na świąteczne dni.

      Klasa VIIc z paniami Joanną Błędzką i Iwona Hoffmann

     • Zbiórka dla Fundacji "Maja"

     • Wraz z końcem obchodów "Tygodnia osób z niepełnosprawnością" zakończyła się także zbiórka materiałów plastycznych, piśmienniczych i kreatywnych dla Fundacji "Maja". Zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, za co Wszystkim dziękujemy. Dzięki Waszym hojnym sercom i darom podopieczni Fundacji będą mogli ćwiczyć i tworzyć piękne rzeczy.

      Raz jeszcze wszystkim dziękujemy i pamiętajcie, że dobro wraca.

      Zespół psychologiczno -pedagogiczny.

     • Przygoda z ceramiką

     • Przez ostatnie tygodnie uczniowie klas IV-VIII w ramach zajęć plastyki i techniki oraz w czasie kółka plastycznego prowadzonego przez Marcina Baryłkiewicza i Marcina Bildziuka poznawali tajemnice ceramiki. Uczniowie uczyli się podstaw pracy z gliną, cierpliwości w oczekiwaniu na wypał prac w piecu ceramicznym oraz różnych metod szkliwienia. Zajęcia te przyczyniły się do rozwinięcia zdolności manualnych oraz wyobraźni. Powstało wiele interesujących prac, które można podziwiać w szklanych gablotach znajdujących się przy głównym wejściu do naszej Szkoły. Ponadto wyroby ceramiczne można było nabyć w czasie tegorocznego kiermaszu świątecznego. 

      Zespół Artystyczny

     • Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska

     • Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły otrzymali jednorazowe stypendium Prezydenta Miasta Gdańska za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021.

      Wśród laureatów znaleźli się:

      Milena Jórasz, Maksymilian Sobolewski, Julia Bułat, Karol Szczygieł, Natalia Kifner, Amelia

      Czarkowska, Martyna Schewe, Karina Lindenau.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Komunikat

     • Przypominamy, że w dniach 24.12.2021, 31.13.2021 i 7.01.2022 nie będzie zajęć dydaktyczno - wychowawczy i opiekuńczych. Szkoła w tych dniach będzie zamknięta.

     • Charlie - Our Positive Pandenic-Era Frontline Hero!!!

     •         Nasz bohater z pierwszej linii w dobie walki przeciwko pandemii Charlie Sczygieł, Year 8 C, nie pogodził się z faktem, iż z powodu coronavirus, Pozytywni, jak co roku, nie usłyszą Seasonal Festive Song.

              W związku z tym postanowił wziąć sprawy w swoje ręce tak, aby tradycji stało się zadość i streamed Silent                Night z zakamarku domowego zacisza.

              Dzięki takim jak Charlie, Christmas magic nigdy nie przemija.

                                                                  Cheers, mate, and keep it up,

       

                                                                                  Jack Stop Chin Ski

     • Spotkanie świąteczne klasy 7h w wersji DIY

     • Podczas tegorocznego spotkania świątecznego klasa 7h poczuła prawdziwy klimat przygotowań do świąt. Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły i samodzielnie przyrządzili wszystkie potrawy, które zagościły na klasowym stole. Każdy zespół posiadał zdalnego koordynatora, który czuwał nad przepisem i odpowiednimi proporcjami. Zespół pierogowy dzielnie ulepił ponad 50 przepysznych pierogów ruskich! Zespól ciasteczkowy upiekł aż 56 ciasteczek korzennych bez przyprawy korzennej! Zespół tortillowy przygotował zdrowe, warzywne przekąski – znikały w mgnieniu oka. Zespół herbatkowo-sałatkowy z pewnością mógłby otworzyć własną herbaciarnię. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem pracowali podczas świątecznych warsztatów kulinarnych, a w przygotowanie potraw z pewnością włożyli całe serca.

      Dziękuję za wzorową organizację pracy!

      Wychowawczyni klasy Martyna Serówka

     • KONKURS BIBLIJNY 2021/2022 - EWANGELIA WG ŚW. ŁUKASZA

     • Drodzy uczniowie!

      Zapraszamy serdecznie do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego (Wojewódzko - Metropolitalnego) Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda.

      Tegorocznym tematem przewodnim jest EWANGELIA WG ŚW. ŁUKASZA.

      Motto: "I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim" Łk 5,11 

       

      Uczniów klas 0-4 zapraszamy do udziału w części plastycznej.

       1. Rysujemy wybrane wydarzenie z Ewangelii wg św. Łukasza. Pracę konkursową należy wykonać dowolną techniką (farby, kredki, wyklejanki) na formacie A 4 lub A 3. (Prace w innym formacie nie zostaną uwzględnione w konkursie).

      2. Praca wymaga opisania na odwrocie wg wzoru: imię i nazwisko ucznia, adres szkoły, klasa, imię i nazwisko katechety prowadzącego zajęcia z klasą, a także wybrany fragment Ewangelii wg św. Łukasza.

      Prace przynosimy do katechetów lub do pokoju nauczycielskiego do 20 stycznia 2022.

      Uczniów klas 4 - 6 i 7 - 8 zapraszamy do udziału w Konkursie Wiedzy.

      Etap szkolny - test z Ewangelii św. Łukasza (rozdziały 1-17) odbędzie się 21 stycznia 2022 o godz. 13 w szkole.

      Do etapu powiatowego (rejonowego), może awansować pięciu uczniów z każdej kategorii wiekowej.

      Za udział w konkursie uczniowie otrzymują pochwały, laureaci dyplomy, nagrody oraz punkty na świadectwie.

      Szczegóły konkursu na stronie

       

      Zapraszamy do udziału!

      Katecheci

     • Podarunki dla Seniorów

     • Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli i wezmą udział w akcji "Podarunek dla Seniora" akcja trwa jeszcze do 24.12.2021 r. Jestem przekonana, że Dzięki Wam, Wolontarusze,  na twarzach Seniorów w tym wyjątkowym czasie pojawi się uśmiech i łezka wzruszenia.

      Dorota Warmińska 

     • Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

     •                                                         Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

       

               We wtorek 23 listopada 2021 roku o godzinie 9:40 klasy 8B i 7A wraz z wychowawcami, wyruszyły na wycieczkę do Torunia. W południe dojechaliśmy na miejsce.

      Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście. Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem. W ramach podziwiania zabytków postanowiliśmy obejrzeć stare kościoły. Następnie o godzinie 14:00 poszliśmy zjeść obiad w restauracji McDonald. Po posiłku mieliśmy okazję udać się do Planetarium. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś postrzegano wszechświat oraz jak wielki on jest. Potem skierowaliśmy się do sklepów, żeby kupić toruńskie pierniki. O godzinie 17:00 wyruszyliśmy do Muzeum Piernika. Zgłębiliśmy tam wiedzę na temat tego, z jakich składników powstaje piernik. Mieliśmy też przyjemność wykonać własne ciastka. O godzinie 20:10 dotarliśmy do Gdańska.

      Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Pomimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że ponownie zwiedzimy to wspaniałe miasto.

                                                                                                                                                   Uczniowie klasy 8B

       Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

       

           23 listopada 2021 roku pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do Torunia. Wyjazd odbywał się zamiast lekcji i trwał mniej więcej od godziny 8 do godziny 20.

            Po długiej dwugodzinnej przejażdżce autokarem dojechaliśmy do Torunia. Mieliśmy chwilę, aby posilić się po długiej drodze, po czym pojawił się nasz przewodnik. Był on bardzo stanowczy, ale też bardzo miły i dowcipny. Pokazywał nam zabytki Torunia, takie jak mury obronne, Krzywą Wieżę, miedziany pomnik osła, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz stare kościoły.

         Za każdym razem nasz przewodnik zatrzymywał się i opowiadał nam fascynujące opowieści na temat zabytków. Dowiedzieliśmy się, że osioł z miedzi istniał naprawdę. Poznaliśmy historię budowy muru obronnego – został on wykonany z resztek budowlanych, cegieł oraz wapnia. Stanęliśmy pod Krzywą Wieżą – był to test „czystego sumienia”. Jeżeli ktoś stanął na palcach i się nie przechylił, oznaczało to, że ma czyste sumienie.

           Po zwiedzaniu zabytków udaliśmy się na posiłek do popularnej restauracji zwanej „McDonald”, a następnie do Planetarium. Seans był ciekawy i pouczający. Przenieśliśmy się w gwiazdy. Oglądaliśmy i podziwialiśmy planety, gwiazdy oraz inne ciała niebieskie. Myślę, że wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem. Kosmos jest niesamowity!

            Po ciekawym seansie poszliśmy do sklepu z pierniczkami oraz pamiątkami. Gdy wszyscy skończyli kupować pamiątki oraz pierniki, udaliśmy się do Muzeum Piernika. Zostaliśmy tam serdecznie powitani przez gospodarzy. Poznaliśmy tradycyjne piernikowe składniki: mąka pszenna i żytnia, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, miód, goździki i cynamon. Po przedstawieniu i wyjaśnieniu właściwości składników został przeprowadzony  test znajomości, a w międzyczasie wybrane osoby robiły masę na pierniki. Każdy uczestnik wycieczki podszedł następnie do stołu i wykonał tradycyjną metodą własnego pierniczka. Czas wycieczki powoli dobiegał koca.

        Trasa powrotna zajęła również około dwóch godzin. Uważam, że to była świetna wycieczka. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Przywieźliśmy dla bliskich słodkie upominki.

       

                                                                                                                Uczniowie kl. 8B i 7A

                                                                                                                oraz wychowawcy

                                                                                                                Milena Labuda

                                                                                                                Anna Piechówka

                                                                                                                Anna Wojtowicz

     • Kaszubskie warsztaty bożonarodzeniowe

     • W sobotę 11.12.2021 odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Przy dźwiękach kolęd kaszubskich uczniowie naszej szkoły w grupach wiekowych  wykonywali szopki betlejemskie. Wspólnie też każda z grup stroiła choinkę i śpiewala kaszubskie kolędy. 

     • Poznać Taniec

     • W ramach współpracy Pozytywnych Inicjatyw z Uniwersytetem Gdańskim, w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku odbyły się interesujące warsztaty artystyczne „Poznać Taniec” z tańca musicalowego oraz jazzowego dla uczęszczających do szkoły uczniów.

      Poprowadzili je studenci Wydziału Filologicznego UG oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni- Agata Mociak i Kacper Jura w ramach realizacji swojego projektu dyplomowego, którego opiekunem jest Pani dr Sylwia Dobkowska.

      Celem tych zajęć było pokazanie uczestnikom jak świadomość własnego ciała rzutuje na życie codzienne. W czasie warsztatów studenci zwracali uwagę na mowę ciała, postawę czy koordynację ruchową. Chcieli pokazać, że taniec nie jest tylko odtwórczą formą zarezerwowaną dla nielicznej i elitarnej grupy, ale że taniec to przede wszystkim doskonały sposób na zdrową formę wyrażania emocji. Uczestnicy z pasją zaangażowali się w zaproponowane zajęcia i optymalnie wykorzystali tą niecodzienną możliwość poszerzenia własnych umiejętności licząc na kontynuację tego typu zajęć.

      Zapraszamy do obejrzenia relacji.

      Fotografie Konrad Kędzior

     • Tydzień osób z niepełnosprawnością

     • Za nami tydzień osób z niepełnosprawnością. Na II piętrze, na korytarzu, mogliśmy obejrzeć wystawę zdjęć pokazujących, iż niepełnosprawność nie jest barierą do spełniania marzeń. Odbyła się również zbiórka artykułów papierniczych dla fundacji “Maja”. Zebraliśmy bardzo dużo materiałów, dlatego chcielibyśmy podziękować za tak aktywny udział w akcji

      Całe to wydarzenie miało na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Z tego powodu został zorganizowany konkurs pt. “Niepełnosprawność w sporcie”, którego wyniki przedstawiają się następująco

      • I miejsce - Marta Kamińska - klasa 7a
      • II miejsce - Tymon Stoppel   klasa 7a
      • III miejsce - Hubert Mikołajczyk klasa 5a

      Dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkie osoby, które brały udział, zapraszamy w środę o 11:35 do sali 109 po odbiór dyplomów i nagród.

                                                                                        Zespół Psychologiczno- Pedagogiczny

     • ADOPCJA SERCA

     • Serdecznie dziękujemy kl. 5 d za zbieranie datków na tak zbożny cel. Ukłon w stronę uczniów, rodziców i niektórych nauczycieli, którzy zaangażowali się w akcję, życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i radości w gronie rodzinnym, a przy okazji szczęśliwego Nowego Roku 2022 (oby pandemia od nas odeszła), B. Ignaciuk, ks. J. Herman, M. Grabowska i S. Mikułan. Dołożyliśmy cegiełkę również na:

      *Studnię dla Południa.

      * Psią wioskę.

      * Schronisko „Ciapkowo”.

      * p. Ewie i Wioletcie, które zbierają na kota pustynnego w ZOO.

      * Akcję Tumbo.

      * Pomoc dla Libanu.

      a przed wszystkim na ADOPCJĘ SERCA !

       

      Jesteśmy tam, gdzie potrzebują pomocy.

     • O Konkursie Informatycznym i TEI

     • W dniach 6-12 grudnia trwa Tydzień Edukacji Informatycznej (TEI), który kojarzy się nam z Godziną Kodowania. Nie proponowaliśmy naszym Uczniom specjalnych imprez (świętujemy lokalnie w klasach) ponieważ nasze wspólne działania z okresu nauczania zdalnego bardzo podwyższyły informatyczne umiejętności Uczniów i rozlegały się nawet głosy, że komputerów jest za dużo. Jednak nie wszyscy mają przesyt i 18 uczniów z klas 6-8 zgłosiło się do Kuratoryjnego Konkursu Informatycznego, a trzech z nich osiągnęło wynik kwalifikujący do kolejnego etapu w tym Konkursie. Dnia 10 stycznia 2022 w etapie rejonowym wezmą udział: Adam Bogdanowicz (7e), Kuczyński Kuba (8d), Siciński Konrad (6e). Gratulujemy! Adam  i Konrad mają na swoich kontach sukcesy w ubiegłorocznym Konkursie, ale to już za nimi i teraz życzymy powodzenia na kolejnym etapie.

      Po drodze do 10 stycznia czekają nas Święta i Nowy Rok.  Wykorzystujemy nasze komputery do składania sobie życzeń. Przyłączamy się do tych złożonych na padlecie przez klasę 5e.

      Zespół Informatyczny  

  • Kontakty

   • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
   • (58) 341-25-06
   • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk 80-177 Gdańsk Poland
   • tel. (58) 341-25-06 azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 7:00 - 15:00
   • Sekretarz Szkoły Anna Ruczyńska tel. (58) 341 25 06 wew. 106 tel. 604 420 063 a.ruczynska@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 8:00 -16:00
   • Dyrektor Szkoły Sebastian Krawczyk tel. (58) 341 25 06 wew. 105 Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 8:15-9:30
   • Pedagogo/Psycholog tel. (58) 341 25 06 wew. 125 tel. 539 111 857 pedagog@pozytywneinicjatywy.pl