4 października 2019 r. uczniowie kl. 5 k na lekcjach języka polskiego zorganizowali „Dzień Mitologii: greckiej, słowiańskiej i germańskiej”.
Projekt miał na celu przybliżenie dzieciom kultury i tradycji Greków, Słowian i German.
Obchody zostały przygotowane podczas dwóch godzin lekcyjnych – po wcześniejszym przeczytaniu tekstów. Uroczystości rozpoczęto przywitaniem się z widzami – uczniami naszej szkoły wraz z nauczycielem p. M. Bildziukiem.
Zebrani mieli przyjemność wysłuchania ciekawostek na temat bogów greckich, słowiańskich i germańskich, a spotkanie wzbogacone było prezentacjami multimedialnymi. Uczniowie, jak i p. Barbara I. przebrani w samodzielnie przygotowane przez siebie kostiumy, zaprezentowali widzom sylwetki najważniejszych bóstw olimpijskich, wśród których znaleźli się: Zeus, Afrodyta, Hera, Atena, Apollo oraz Dionizos. Był także Hades i Demeter, a także Thor – jeden z głównych bogów nordyckich z dynastii Azów, syn Odyna – bóg burzy i piorunów, sił witalnych, rolnictwa (jako sprowadzający deszcz odpowiedzialny za urodzaj). Thora uznawano za bardziej przychylnego ludziom niż Odyn – równie gwałtownego, ale mniej tajemniczego. Przedstawiano go zwykle z długą, rudą brodą oraz młotem (symbolem jego siły) w ręku. Drzewem poświęconym Thorowi był dąb, w jego rolę wcielił się F. Bąkiewicz. Pani Barbara zaprezentowała Marzannę – słowiańską boginię związaną z zimą, śmiercią, zaświatami, ale także odnawiającym się życiem i wiosennym urodzajem. Niektórzy badacze negują jej kult, czemu zdają się jednak przeczyć zapiski w kronikach Jana Długosza, ale też wcześniejszych od niego kronikarzy. Współcześnie jej postać została zredukowana do obrzędowo topionej na wiosnę w celu pożegnania zimy. Kreacje uczniów zachwyciły i rozbawiły publiczność.
Z projektu można wywnioskować, że mało znana jest nam rodzima miologia – słowiańska – i należałoby zaznajomić dzieci z tym tematem.
Możemy również pokusić się na zorganizowanie „Dnia bogów Pomorza” i zaprezentować np. bóstwa kaszubskie, a to korelowałoby z majowymi obchodami „Dni Europy”.
Ostatnim punktem programu był poczęstunek przygotowany przez uczniów kl. 5 k – owoce – które spożywali Grecy. Ten dzień można zaliczyć do udanych, ponieważ wszyscy dobrze się bawili, zachęcamy do tego typu działań.
Barbara Ignaciuk