• Budżet Obywatelski

     • My już zagłosowaliśmy! A Ty?

      Drodzy Uczniowie,

      czy wiecie, że Wy także  możecie mieć wpływ na zmiany w naszym mieście?

      Wystarczy, że jesteście  mieszkańcami Gdańska, a Wasi rodzice wyrażą zgodę na głosowanie  w Budżecie Obywatelskim.

      Podobnie, jak w poprzednich edycjach, można zagłosować na lokalne projekty dzielnicowe i szerokie działania ogólnomiejskie. Nie można tu zapomnieć o Zielonym Budżecie Obywatelskim, którego celem jest stworzenie atrakcyjnych terenów zielonych, w szczególności parków, zieleńców oraz skwerów. 

       

      W tym roku Urząd Miejski zaproponował konkurs - rywalizację pomiędzy wszystkimi gdańskimi dzielnicami. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje najwyższą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra łąkę kwietną.

      Wspólnie możemy zrobić wiele dla naszego miasta i społeczności.

      Pamiętajcie głosujemy do 18 października. Bądź aktywnym obywatelem!

      Link do głosowania 

     • „Wciąganie w czytanie”

     •         Wciąganie w czytanie” to kolejna akcja realizowana w naszej szkole. Zaangażowali się w nią ósmoklasiści. Działają na rzecz swoich najmłodszych koleżanek i kolegów. Wszystkie dzieci dobrze wiedzą, że czytanie książek jest bardzo ważne. Pobudza wyobraźnię, rozwija słownictwo, uczy właściwych postaw i wiele kolejnych zalet można byłoby jeszcze wymieniać…

            Celem akcji jest jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, ale również wśród nieco starszych uczniów. Ci drudzy uczą się występować publicznie, szlifują swoje umiejętności retoryczne i interpretacyjne. Z pewnością obie strony wynoszą coś dla siebie.

              W projekt włączyła się nasza biblioteka, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna objęła go honorowym patronatem.

            Akcja potrwa do końca roku szkolnego. Kto wie, może w następnym roku szkolnym pojawi się kolejna edycja?

      Milena Labuda

      koordynator akcji „Wciąganie w czytanie”

     • Międzynarodowy Dzień Języka Hiszpańskiego

     • Konkurs plastyczny „ Imágenes del español en el mundo – Barwy krajów hiszpańskojęzycznych”

      Szanowni Uczniowie,

      12 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Hiszpańskiego. 

      Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w  szkolnym konkursie plastycznym „ Imágenes del español en el mundo – Barwy krajów hiszpańskojęzycznych” .

      Konkurs ma na celu zdobycie, poszerzenie oraz prezentację wiadomości kulturoznawczych

      na temat krajów hiszpańskojęzycznych.

      W konkursie może wziąć każdy uczeń z klas I-III oraz IV-VIII. Uczenie się/znajomość języka hiszpańskiego nie są wymagane.Uczeń może zaprezentować swoje skojarzenia / wiedzę z danym krajem hiszpańskojęzycznym o dowolnej tematyce (sztuka, muzyka, literatura, turystyka itp.).  Kraje hiszpańskojęzyczne:  Meksyk, Gwatemala, Salwador, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Peru, Boliwia, Chile, Argentyna, Urugwaj, Paragwaj, Ekwador, Kolumbia, Wenezuela, Portoryko, Dominikana, Kuba, Hiszpania, Gwinea Równikowa)

      Zgodę na udzial w konkursie oraz pracę w dowolnej technice,na kartce A4 lub A3, należy oddać do swojego nauczyciela języka hiszpańskiego lub pozostawić w pokoju nauczycielskim nauczycieli języków obcych (obok sali 211) w terminie do 29-ego października 2021 r.

      Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz IV-VIII. Przyznane zostaną nagrody za zajęcie miejsca I  w obu kategoriach oraz wyróżnienia

      Szczegółowe informacje znajdują się w  regulaminie konkursu.

      Szkolny koordynator konkursu Agata Weiher

     • Konkurs z języka niemieckiego dla klas 7 - 8

     • Szanowni uczniowie,

      zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie z języka niemieckiego.

      Przedmiotem konkursu jest samodzielne przygotowanie w zespołach 2-osobowych prezentacji PowerPoint w języku polskim, w której uczniowie zaprezentują wybrany przez siebie jeden kraj związkowy Niemiec za pomocą ciekawych informacji, zdjęć, obrazków, rysunków, diagramów, statystyk etc. Innymi słowy, jak przedstawić jeden kraj związkowy tak zwany Bundesland na tle całych Niemiec.

      Forma pracy konkursowej: prezentacja PowerPoint z maksymalną ilością do 15 slajdów. Prezentacja powinna zawierać elementy edukacyjne, pomocne np. na lekcjach geografii lub na lekcjach języka niemieckiego.

      Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.herder.ug.edu.pl

      Chętnych uczniów prosimy o kontakt z nauczycielami języka niemieckiego (Małgorzatą Karwowską lub Martą Mallon).

      Zespół germanistów 

     • Martyna Pietrzeniec z dwoma złotymi medalami!

     • W dniach 8 -10 października w Nowej Rudzie odbył się Puchar Polski Seniorów w Taekwon-do, podczas którego Pani Martyna Pietrzeniec wywalczyła złoty medal w walkach kobiet do 56 kg oraz w układach stopni mistrzowskich III-IV DAN.

      Serdecznie gratulujemy Pani Martynie i życzymy dalszych sukcesów.

     • XII KONKURS FIZYCZNY „FASCYNUJĄCA FIZYKA” - poziom podstawowy

     • W dniu 04.10.2021 r. o godzinie 8.00 odbył się XII konkurs fizyczny "Fascynująca fizyka" - poziom podstawowy, którego organizatorem jest Łódzki kurator Oświaty, Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej oraz  Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Do I etapu konkursu przystąpiło osiemdziesiąt uczniów z klas siódmych i ósmych, natomiast do II etapu zakwalifikował się uczeń Ksawery Zych z klasy 8d, którego opiekunem jest Pan Szymon Soboczyński. Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

       

      Szkolny koordynator konkursu

      Szymon Soboczyński

     • DAJEMY DZIECIOM SZANSĘ NAUKI!

     • Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurostella-Gryf i DKE im. prof. Jerzego Sampa zapraszają do: ADOPCJI SERCA !

      Dostrzegając stale rosnące potrzeby pomocy w kształceniu najbiedniejszych dzieci i młodzieży świata, włączyliśmy się w adopcję grupową, która jest odpowiedzią na apel misjonarzy.

      Adopcja serca jest formą pomocy ubogim dzieciom z krajów Globalnego Południa, jej celem jest umożliwienie dzieciom edukacji.  Między ofiarodawcami, a podopiecznymi tworzy się niepowtarzalna więź, często pomagający otrzymują zdjęcia swoich podopiecznego, a nawet listy.

      Uczniowie kl. 5 D systematycznie zbierają datki. W naszej szkole do akcji przyłączyło się już wielu uczniów z rodzinami oraz nauczyciele. Darczyńcy z Pozytywnej Szkoły Podstawowej czynią to już siódmy rok.

      Pieniądze przekazywane są sukcesywnie. Wspieramy również akcję Studnia dla Południa (wyobraźcie sobie, że na świecie umiera wiele dzieci z powodu braku wody!) i schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także przekazujemy Datki na rzecz kota pustynnego.

      Uczniowie kl. 5 D systematycznie na godzinie wychowawczej zbierają pieniądze.

      Dziękujemy, bo bez was – uczniów naszej szkoły i niektórych nauczycieli – akcja nie byłaby możliwa.

      Dziękujemy Ludziom Wielkiego Serca w imieniu dzieciaków i zwierzaków, prosimy o dalsze wsparcie tej pięknej akcji.

      Datki na ten cel można przekazywać cały rok szkolny do koordynatorów: p. B. Ignaciuk i p. M. Grabowskiej oraz ks. J. Hermana, a także do pana S. Mikułana.

     • Pomorska Liga Zadaniowa

     • ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W POMORSKIEJ LIDZE ZADANIOWEJ ZDOLNI Z POMORZA!

      Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” i zakłada popularyzację przedmiotów ścisłych oraz tych, które rozwijają kompetencje społeczne. Organizatorem Pomorskiej Ligi Zadaniowej „Zdolni z Pomorza” jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

      Konkurs przebiega w trzech etapach i przeznaczony jest dla:

      1) uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych,

      2) uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.

      Pomorska Liga Zadaniowa „Zdolni z Pomorza” obejmuje takie przedmioty, jak:

      - biologia

      - chemia

      - fizyka

      - informatyka

      - matematyka

      - przedmioty rozwijające kompetencje społeczne

      ETAP KWALIFIKACYJNY (SZKOLNY) ODBĘDZIE SIĘ W DNIACH 26 - 28.10.2021 R.

      Konkurs jest bezpłatny dla uczestników. Szkoła zobowiązana jest jedynie do organizacji etapu szkolnego. Prace uczniów na I etapie sprawdza komisja wyznaczona przez dyrektora szkoły.

      Zgłoszenia przyjmują nauczyciele uczący w danej klasie do 15.10.2021r.

      Prosimy zapoznać się z harmonogramem i regulaminem konkursu.

     • Ninja Warrior Pozytywna

     • Zapraszamy wszystkich uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w Ninja Warrior Pozytywna. Zawody odbywać się będą podczas lekcji wychowania fizycznego. Każda klasa wybierze reprezentację ( 10 osób: 5 dziewcząt i 5 chłopców). Zapisy u nauczycieli wychowania fizycznego. Do wygrania ciekawe nagrody! Zachęcamy do wzięcia udziału 🙂

     • #Dzieci sieci

     • "Dzieci sieci" - obchody dnia bezpiecznego internetu przez 1d

      Dnia 04.10.2021 dzieci z klasy 1d obejrzały spektakl internetowy  pt: "Dzieci Sieci - Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów" zorganizowany przez Polskie Centrum Programu Safer Internet. Dzieci poznały przygody Filipa i Oli. Poznały dobre i złe strony korzystania z multimediów i internetu. Po obejrzeniu spektaklu był  Live z Plikiem i Folderem: było  przywitanie, nawiązanie do spektaklu, wstęp do pracy online o bezpiecznych zachowaniach w internecie. Po czym nastąpiła praca w grupach live za pośrednictwem czatu YouTube - uruchomiono mapę myśli.

      Wychowawczyni 1d: Karolina Sawicka-Błażejewska 

     • DZIEŃ CHŁOPAKA W VD

     • „Dzień Chłopaka” to święto obchodzone 30 września przez nastolatków i mężczyzn w Polsce, bardzo popularne wśród uczniów i studentów.

      Dziewczynki z kl. V D wraz z rodzicami przygotowali klasową uroczystość, a pani Katarzyna Smyk – Przewodnicząca Rady Klasowej Rodziców – zajęła się dokumentacją fotograficzną.

      Na początek uroczystości każdy chłopiec otrzymał drobny upominek – skarpetki. Później były życzenia oraz słodki poczęstunek przygotowany przez uczennice. Były babeczki marchewkowe, ciastka owsiane i owoce. Dziewczynki zaprosiły ks. Janusza Hermana i oczywiście nie zapomniały o Panu Dyrektorze, poszły i złożyły życzenia. Ten dzień sprawił wszystkim ogromną radość.

      Ciekawostka:

      „Dzień chłopaka” na świecie, daty obchodów w innych krajach:

      7 lutego – Malta.

      23 lutego – Białoruś, Ukraina, Rosja.

      5 kwietnia – Wielka Brytania, Irlandia.

      5 maja – w Japonii (święto Tango-no Sekku) obchodzone od VI wieku n.e., po II wojnie światowej przemianowane na Dzień Dziecka.

      15 lipca – Brazylia.

      7 października – Norwegia.

      19 listopada – Indie, Meksyk.

      25 listopada – Kanada.

      Życzymy wszystkim chłopakom – tym dużym i małym – zdrowia, uśmiechu na co dzień, siły oraz wytrwania z nami przez wszystkie lata nauki, bez Was byłoby nam smutno…

      Uczennice kl. V D i wychowawczyni, B. Ignaciuk.

     • "Matematyka w ekonomii"

     • Trzecia Misja Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego

      Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 na darmowe zajęcia "Matematyka ekonomii" realizowane przez Uniwersytet Warszawski. Kursy odbywać się będą w formule zdalnej dla uczestników z całej Polski,.

      Zajęcia prowadzone będą przez kadrę akademicką i zwieńczone zostaną uzyskaniem imiennych certyfikatów.

      Na zajęciach omawiane są wybrane praktyczne zastosowania matematyki w analizie danych ekonomicznych i podejmowaniu decyzji w oparciu o te dane.

      Celem głównym zadania jest rozwój wiedzy i kompetencji uczniów ostatnich klas szkół podstawowych w zakresie rozumienia wybranych zagadnień matematycznych (mathematical literacy)  i finansowych (financial literacy), wraz z elementami makroekonomii na bazie opracowanego nowatorskiego programu dydaktycznego.

      Kurs jest podzielony na dwa moduły tematyczne:

      1) Tajniki statystyki (9h lekcyjnych) – analiza danych statystycznych; błędy, jakie występują na etapie gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych; podstawowe miary statystyczne (średnia, mediana, odchylenie standardowe); wizualizacja danych (wykresy).

      2) Zagadnienia finansowe (9h lekcyjnych) – nasze potrzeby finansowe i rola rynków finansowych w ich zaspokajaniu; umiejętne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy; zarządzanie budżetem domowym; ryzyko finansowe.

      W trakcie kursu uczniowie poznają najpopularniejsze pojęcia i koncepcje, stosowane do omawiania procesów gospodarczych, przećwiczą stosowanie konkretnych operacji matematycznych w ekonomii, nauczą się właściwie interpretować i wizualizować dane statystyczne.

      Link do formularza;

      https://www.wne.uw.edu.pl/pl/misja-wne/formularz-5

     • Kolorowe kredki czyli wielki kredkowy recykling

     • Już po raz drugi nasza szkoła włącza się do akcji "kolorowe kredki". Jest to akcja proekologiczna, wspierająca recykling. Grupa ludzi postanowiła z kredek, które w wielu przypadkach wylądowałyby na śmietniku tworzyć dzieła sztuki, pozniej przekazując je na różne aukcje, a także kompletować piórniki, które trafiają np do domów dziecka czy szpitali.
      Jeśli macie Państwo w domu kredki ołówkowe, które leżą i nikomu juz sie nie przydadzą - zachęcam do ich przynoszenia. W sali 103 bedzie znajdowało się pudło, do którego można kredki wrzucać. Prosimy, aby osoby przynoszące kredki wpisywały się na listę.
      Akcja trwa do 15 października.
      W razie pytań proszę o kontakt z koordynatorkami szkolnymi - Marią Kolendo lub Agnieszką Souczek.

     • Dzień chłopaka w 1 a

     • 30 września odwiedziliśmy Muzeum Morskie w Gdańsku. Dzieci miały możliwość zapoznania sie z zagadnieniami ratownictwa morskiego oraz dowiedziały się dlaczego morze jest słone. Czas uprzyjemniły zabawy na sali gdzie mogły poczuć sie jak załoga statku, posterować okrętami oraz zjechać na specjalnej zjeżdżalni.

     • Konkurs wojewódzki z języka polskiego

     • Drodzy Uczniowie klas 7 i 8,

      Sejm ogłosił 2021 rokiem Stanisława Lema. W związku z tym zachęcamy uczniów do udziału w wojewódzkim konkursie:

      „Możemy porozmawiać... o przyszłości z Lemem”.

      Zadanie uczestników polega:

      • na etapie szkolnym na stworzeniu opowiadania science fiction prezentującego dobre i złe strony świata, w którym żyje młody człowiek w roku 2148 (w oparciu o wybrany fragment lub fragmenty załączone do polecenia konkursowego). 
      • na etapie powiatowym na uzupełnieniu opowiadania o nagranie audio, ilustracje lub zdjęcia.
      • na etapie wojewódzkim na krótkiej rozmowie z jury obejmującej kulisy powstawania pracy konkursowej.

       Regulamin jest dostępny na stronie:

      http://www.vlo.gda.pl/mozemy-porozmawiac-o-przyszlosci-regulamin/


      Informacje o konkursie:


      http://www.vlo.gda.pl/mozemy-porozmawiac-o-przyszlosci-z-lemem/


      Bardzo proszę o informację zwrotną w formie wiadomości w Librusie do12 października, czy jesteś zainteresowany/ zainteresowana konkursem!

      Koordynator konkursu: Milena Labuda
       

     • CODE WEEK 2021- Europejski Tydzień Kodowania

     • CODE WEEK 2021- Europejski Tydzień Kodowania

      W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku po raz kolejny weźmie udział w Code Week 2021. W ramach inicjatywy w dniach 10-14 października 2021r. podczas lekcji edukacji informatycznej  odbędą się warsztaty dla uczniów "Eko sprzątanie to programowanie". Uczniowie zaprogramują interaktywne roboty Wonder za pomocą aplikacji mobilnej  blockly przy użyciu tabletów. W tym tygodniu na szkolnych korytarzach zobaczymy znane Nam niebieskie Dashe, które za pomocą  dodatkowych akcesoriów "spychaczy" będą utrzymywać porządek w szkole. Dzieci będą programować roboty w taki sposób aby poruszały się w wybranych kierunkach, rozpoznawały kolory i reagowały na bodźce z otaczającego środowiska. Zajęcia zostaną poprowadzone w myśl nauki poprzez zabawę i przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-10 lat. Dzięki zaplanowanemu wydarzeniu dzieci odkryją swoje talenty i rozbudzą ciekawość do nowoczesnych technologii oraz nauczą się podstaw programowania. Zajęcia mają również na celu rozbudzanie ich naturalnej ciekawości oraz zachęcanie do działań na rzecz ich środowiska naturalnego.

     • Dzień Chłopaka w 7c

     • W miniony czwartek klasa 7c świętowała Dzień Chłopaka

      Dziewczyny z klasy do tego dnia przygotowywały się już od kilku dni. Tego dnia każdy chłopak z 7c poczuł się wyjątkowo, dostając z serca płynące życzenia, piękne podkładki pod myszkę oraz samodzielnie wykonane, spersonalizowane krawaty. 

      Raz jeszcze dla wszystkich chłopaków małych i dużych wszystkiego najlepszego.

      Joanna Błędzka i Iwona Hoffmann

     • "Pinokio” Carlo Collodiego

     • Pinokio” Carlo Collodiego na lekcji j. polskiego.

      24 września 2021 r. uczniowie klasy 5 d w ramach omawianej lektury, powieści dla dzieci z gatunku fantasy-autorstwa Carla Collodiego - której głównym bohaterem jest drewniany pajacyk o imieniu Pinokio, zmierzyli się z trudnym zadaniem albowiem mieli wykonać nosy dla siebie, a wiedzieli, że rośnie nos, kiedy się zmyśla. Jednak zdają sobie sprawę, że ta powieść zaliczana jest do klasyki literatury dziecięcej i jest bardzo pouczająca.

      B. I.

     • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

     • Trzech nauczycieli z naszej szkoły otrzymało grant z Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

      Dzięki zaangażowaniu Pani Justyny Głuchowskiej, Panu Pawłowi Hommel oraz Panu Szymonowi Soboczyńskiemu uczniowie będą uczestniczyć w interdyscyplinarnych zajęciach, podczas których będą uczyć się myślenia algorytmicznego oraz programowania.

     • Wycieczka integracyjna do Tuchlina

     • Klasowa wycieczka integracyjna do Tuchlina.

         01 października 2021 roku, z okazji Dnia Chłopaka i w ramach integracji, klasy 4b i 4d wybrały się na wycieczkę do zoo egzotycznego w Tuchlinie. Dzieci miały okazję poznać różne zwierzęta. W podwodny świat wprowadził nas film 3d. Wycieczka zakończyła się wspólnym posiłkiem i zabawą. 

      Dorota Warmińska

      Wiktoria Gieglecka

  • Kontakty

   • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
   • azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl
   • (58) 341-25-06
   • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk 80-177 Gdańsk Poland
   • tel. (58) 341-25-06 azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 7:00 - 15:00
   • Sekretarz Szkoły Anna Ruczyńska tel. (58) 341 25 06 wew. 106 tel. 604 420 063 a.ruczynska@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 8:00 -16:00
   • Dyrektor Szkoły Sebastian Krawczyk tel. (58) 341 25 06 wew. 105 Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 8:15-9:30
   • Pedagogo/Psycholog tel. (58) 341 25 06 wew. 125 tel. 539 111 857 pedagog@pozytywneinicjatywy.pl