• Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

     •                                                         Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

       

               We wtorek 23 listopada 2021 roku o godzinie 9:40 klasy 8B i 7A wraz z wychowawcami, wyruszyły na wycieczkę do Torunia. W południe dojechaliśmy na miejsce.

      Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście. Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem. W ramach podziwiania zabytków postanowiliśmy obejrzeć stare kościoły. Następnie o godzinie 14:00 poszliśmy zjeść obiad w restauracji McDonald. Po posiłku mieliśmy okazję udać się do Planetarium. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś postrzegano wszechświat oraz jak wielki on jest. Potem skierowaliśmy się do sklepów, żeby kupić toruńskie pierniki. O godzinie 17:00 wyruszyliśmy do Muzeum Piernika. Zgłębiliśmy tam wiedzę na temat tego, z jakich składników powstaje piernik. Mieliśmy też przyjemność wykonać własne ciastka. O godzinie 20:10 dotarliśmy do Gdańska.

      Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Pomimo zmęczenia byliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że ponownie zwiedzimy to wspaniałe miasto.

                                                                                                                                                   Uczniowie klasy 8B

       Sprawozdanie z wycieczki do Torunia

       

           23 listopada 2021 roku pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do Torunia. Wyjazd odbywał się zamiast lekcji i trwał mniej więcej od godziny 8 do godziny 20.

            Po długiej dwugodzinnej przejażdżce autokarem dojechaliśmy do Torunia. Mieliśmy chwilę, aby posilić się po długiej drodze, po czym pojawił się nasz przewodnik. Był on bardzo stanowczy, ale też bardzo miły i dowcipny. Pokazywał nam zabytki Torunia, takie jak mury obronne, Krzywą Wieżę, miedziany pomnik osła, pomnik i dom Mikołaja Kopernika oraz stare kościoły.

         Za każdym razem nasz przewodnik zatrzymywał się i opowiadał nam fascynujące opowieści na temat zabytków. Dowiedzieliśmy się, że osioł z miedzi istniał naprawdę. Poznaliśmy historię budowy muru obronnego – został on wykonany z resztek budowlanych, cegieł oraz wapnia. Stanęliśmy pod Krzywą Wieżą – był to test „czystego sumienia”. Jeżeli ktoś stanął na palcach i się nie przechylił, oznaczało to, że ma czyste sumienie.

           Po zwiedzaniu zabytków udaliśmy się na posiłek do popularnej restauracji zwanej „McDonald”, a następnie do Planetarium. Seans był ciekawy i pouczający. Przenieśliśmy się w gwiazdy. Oglądaliśmy i podziwialiśmy planety, gwiazdy oraz inne ciała niebieskie. Myślę, że wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem. Kosmos jest niesamowity!

            Po ciekawym seansie poszliśmy do sklepu z pierniczkami oraz pamiątkami. Gdy wszyscy skończyli kupować pamiątki oraz pierniki, udaliśmy się do Muzeum Piernika. Zostaliśmy tam serdecznie powitani przez gospodarzy. Poznaliśmy tradycyjne piernikowe składniki: mąka pszenna i żytnia, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, miód, goździki i cynamon. Po przedstawieniu i wyjaśnieniu właściwości składników został przeprowadzony  test znajomości, a w międzyczasie wybrane osoby robiły masę na pierniki. Każdy uczestnik wycieczki podszedł następnie do stołu i wykonał tradycyjną metodą własnego pierniczka. Czas wycieczki powoli dobiegał koca.

        Trasa powrotna zajęła również około dwóch godzin. Uważam, że to była świetna wycieczka. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń. Przywieźliśmy dla bliskich słodkie upominki.

       

                                                                                                                Uczniowie kl. 8B i 7A

                                                                                                                oraz wychowawcy

                                                                                                                Milena Labuda

                                                                                                                Anna Piechówka

                                                                                                                Anna Wojtowicz

     • Kaszubskie warsztaty bożonarodzeniowe

     • W sobotę 11.12.2021 odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Przy dźwiękach kolęd kaszubskich uczniowie naszej szkoły w grupach wiekowych  wykonywali szopki betlejemskie. Wspólnie też każda z grup stroiła choinkę i śpiewala kaszubskie kolędy. 

     • Poznać Taniec

     • W ramach współpracy Pozytywnych Inicjatyw z Uniwersytetem Gdańskim, w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku odbyły się interesujące warsztaty artystyczne „Poznać Taniec” z tańca musicalowego oraz jazzowego dla uczęszczających do szkoły uczniów.

      Poprowadzili je studenci Wydziału Filologicznego UG oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni- Agata Mociak i Kacper Jura w ramach realizacji swojego projektu dyplomowego, którego opiekunem jest Pani dr Sylwia Dobkowska.

      Celem tych zajęć było pokazanie uczestnikom jak świadomość własnego ciała rzutuje na życie codzienne. W czasie warsztatów studenci zwracali uwagę na mowę ciała, postawę czy koordynację ruchową. Chcieli pokazać, że taniec nie jest tylko odtwórczą formą zarezerwowaną dla nielicznej i elitarnej grupy, ale że taniec to przede wszystkim doskonały sposób na zdrową formę wyrażania emocji. Uczestnicy z pasją zaangażowali się w zaproponowane zajęcia i optymalnie wykorzystali tą niecodzienną możliwość poszerzenia własnych umiejętności licząc na kontynuację tego typu zajęć.

      Zapraszamy do obejrzenia relacji.

      Fotografie Konrad Kędzior

     • Tydzień osób z niepełnosprawnością

     • Za nami tydzień osób z niepełnosprawnością. Na II piętrze, na korytarzu, mogliśmy obejrzeć wystawę zdjęć pokazujących, iż niepełnosprawność nie jest barierą do spełniania marzeń. Odbyła się również zbiórka artykułów papierniczych dla fundacji “Maja”. Zebraliśmy bardzo dużo materiałów, dlatego chcielibyśmy podziękować za tak aktywny udział w akcji

      Całe to wydarzenie miało na celu uwrażliwienie uczniów na potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Z tego powodu został zorganizowany konkurs pt. “Niepełnosprawność w sporcie”, którego wyniki przedstawiają się następująco

      • I miejsce - Marta Kamińska - klasa 7a
      • II miejsce - Tymon Stoppel   klasa 7a
      • III miejsce - Hubert Mikołajczyk klasa 5a

      Dziękujemy za udział w konkursie. Wszystkie osoby, które brały udział, zapraszamy w środę o 11:35 do sali 109 po odbiór dyplomów i nagród.

                                                                                        Zespół Psychologiczno- Pedagogiczny

     • ADOPCJA SERCA

     • Serdecznie dziękujemy kl. 5 d za zbieranie datków na tak zbożny cel. Ukłon w stronę uczniów, rodziców i niektórych nauczycieli, którzy zaangażowali się w akcję, życzymy zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia i radości w gronie rodzinnym, a przy okazji szczęśliwego Nowego Roku 2022 (oby pandemia od nas odeszła), B. Ignaciuk, ks. J. Herman, M. Grabowska i S. Mikułan. Dołożyliśmy cegiełkę również na:

      *Studnię dla Południa.

      * Psią wioskę.

      * Schronisko „Ciapkowo”.

      * p. Ewie i Wioletcie, które zbierają na kota pustynnego w ZOO.

      * Akcję Tumbo.

      * Pomoc dla Libanu.

      a przed wszystkim na ADOPCJĘ SERCA !

       

      Jesteśmy tam, gdzie potrzebują pomocy.

     • O Konkursie Informatycznym i TEI

     • W dniach 6-12 grudnia trwa Tydzień Edukacji Informatycznej (TEI), który kojarzy się nam z Godziną Kodowania. Nie proponowaliśmy naszym Uczniom specjalnych imprez (świętujemy lokalnie w klasach) ponieważ nasze wspólne działania z okresu nauczania zdalnego bardzo podwyższyły informatyczne umiejętności Uczniów i rozlegały się nawet głosy, że komputerów jest za dużo. Jednak nie wszyscy mają przesyt i 18 uczniów z klas 6-8 zgłosiło się do Kuratoryjnego Konkursu Informatycznego, a trzech z nich osiągnęło wynik kwalifikujący do kolejnego etapu w tym Konkursie. Dnia 10 stycznia 2022 w etapie rejonowym wezmą udział: Adam Bogdanowicz (7e), Kuczyński Kuba (8d), Siciński Konrad (6e). Gratulujemy! Adam  i Konrad mają na swoich kontach sukcesy w ubiegłorocznym Konkursie, ale to już za nimi i teraz życzymy powodzenia na kolejnym etapie.

      Po drodze do 10 stycznia czekają nas Święta i Nowy Rok.  Wykorzystujemy nasze komputery do składania sobie życzeń. Przyłączamy się do tych złożonych na padlecie przez klasę 5e.

      Zespół Informatyczny  

     • Wielki sukces Natalii Kifner z klasy 7e

     •    W dniach  3-5 grudnia 2021 w Gdańsku odbyły się Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym. Startowało ponad 350 zawodniczek i zawodników z 21 drużyn. Większość złotych medali zdobyli zawodnicy gdańskiego klubu SKF Iceskater (www.iceskater.pl). Bardzo dobrze zaprezentowały się zespoły kadry narodowej ( Iceskater), które będą reprezentowały Polskę na mistrzostwach świata juniorów i seniorów. W tych zespołach sukcesy odnoszą absolwentki naszej szkoły.  
         Nasza uczennica z klasy 7e Natalia Kifner ( SKF Iceskater) zajęła ze swoją drużyną I miejsce Mistrzostw Polski  w kategorii Novice Advanced.
           Zapraszamy w dniach   5 - 8.01.2022 na Międzynarodowe Zawody Hevelius Cup do Hali Olivia.
      Relacja z występu.
      Gratulujemy,
      Anna Kowalczyk

     • Tydzień osób z niepełnosprawnością

     • Od poniedziałku w naszej szkole trwa tydzień osób z niepełnosprawnością. Z tego powodu, w poniedziałek większość uczniów i nauczycieli ubrało świąteczne sweterki. Nawet uczniowie, którzy byli na zdalnym włączyli się do akcji.

      Patrząc na załączone zdjęcia, można zauważyć, że to był naprawdę wyjątkowy dzień! Każdy pokazał, że pomimo różnych trudności, potrafi się zintegrować i wziąć udział, poprzez zabawę, w ważnej akcji związanej z zwiększaniem świadomości dotyczącej różnorakich niepełnosprawności.

      Ponadto, chciałabym przypomnieć, iż trwa zbiórka dla fundacji  na rzecz osób z niepełnosprawnością “Maja”. Artykuły papiernicze można przynosić do piątku, do pokoju Psychologów i Pedagogów.  Dodatkowo, do czwartku trwa konkurs plastyczny pt. “Niepełnosprawność w sporcie”.

      Zespół Psychologiczno- Pedagogiczny

     • Ozdoby świąteczne w świetlicy klas 1

     • W piątek 3 grudnia dzieci postanowiły nieco umilić sobie czas spędzany w świetlicy i przy okazji udekorować salę. W ruch poszedł kolorowy papier i klej. Powstały z tego długie i przepiękne łańcuchy choinkowe, które od teraz służą jako wspaniała ozdoba. Dzieci chętnie wzięły się do pracy, świetnie działały w grupach. Efekty ich starań można podziwiać w naszej szkolnej świetlicy. 

      Żaneta Bielecka i Daria Radzikowska

     • Świetlicowe Mikołajki 0a

     • W świetlicy szkolnej 6 grudnia 2021r. panowała mikołajkowa atmosfera. Dzieci z klasy 0a otrzymały od świetego Mikołaja, który przybył w asyście uczniów z klasy 8 prezenty. Dzień urozmaiciły zajęcia plastyczne, w ramach których uczniowe wykonywali portrety świetego Mikołaja. Uczniowie przygotowali również listy, w których napisali i narysowali co chcieliby dostać na święta. Na zakończenie dzieci zaśpiewały świąteczna piosenkę. 

      To był dobry dzień. 

      Daria Radzikowska 

     • Pani Martyna Pietrzeniec Mistrzynią Europy!

     • W dniach 23-28 listopada w hiszpańskiej miejscowości La Nucia odbyły się mistrzostwa Europy w Taekwon-do ITF. Polskę reprezentowało 27 zawodników i zawodniczek w kategorii seniora i 29 w kategorii juniora. Zawody poprzedzone były tygodniowym zgrupowaniem Reprezentacji Polski w COS Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, gdzie zawodnicy szlifowali ostatnie zadania taktyczne i techniczne. 

      Do tej wąskiej grupy najlepszych w kraju członków Kadry Narodowej zakwalifikowała się Pani Martyna Pietrzeniec. 

      Pani Martyna wywalczyła złoty medal w drużynowych układach formalnych kobiet, brązowy medal w indywidualnych układach kobiet stopni mistrzowskich IV-VI DAN oraz brązowy medal w drużynowych technikach specjalnych. 

      Polska zdominowała turniej zdobywając w sumie 51 medali w tym 17 złotych, 16 srebrnych, 18 brązowych i została najlepszą reprezentacją mistrzostw Europy.

     • Tydzień osób z niepełnosprawnością

     • W dniu dzisiejszym, w naszej szkole, rusza tydzień osób z niepełnosprawnością, który ma na celu zwiększenia świadomości na temat potrzeb i trudności wynikającej z danej niepełnosprawności. W związku z tym, uczniowie i nauczyciele ubrali świąteczne sweterki, aby pokazać, że każdy z nas może być wyjątkowy.

      W ramach tego tygodnia, zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. „niepełnosprawność nie jest barierą do spełniania marzeń”, która ukazuje utalentowane osoby z niepełnosprawnością. Wystawa znajduje się obok gabinetu Pani pielęgniarki.

      Dodatkowo, w związku z tymi wydarzeniami, zachęcamy do udziału w „szkoleniu dla rodziców i rodzeństwa dorosłych osób z autyzmem” organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, które odbędzie się 15.12.2021 r. W zakres szkolenia wchodzi m.in główne założenia terapii behawioralnej, informacje o prawach osób z niepełnosprawnością, analiza trudnych zachowań. Zgłoszenia udziału w szkoleniu są przyjmowane na adres: szkolenia@spoa.org.pl do 8 grudnia 2021.

      Natomiast uczniów zapraszamy udziału w konkursie plastycznym pt.”Niepełnosprawność w sporcie”. Prace należy oddać do Pani Anny Wojtowicz lub Katarzyny Kucia do dnia 9.12 - regulamin konkursu.

     • "Dzień Tumbo"

     • 25 listopada w Pozytywnej Szkole Podstawowej obchodziliśmy "Dzień Tumbo". Tego dnia na szkolnych korytarzach królował kolor pomarańczowy. Każdy miał szansę spróbować wypieków z Pomarańczowej Kawiarenki, z której dochód został przeznaczony na rzecz podopiecznych Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga. 

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się  w przygotowania i obchody "Dnia Tumbo"!

      Szkolne Koło Wolontariatu 

      Samorząd Uczniowski 

     • CHOINKA KLASY 6D W SALI GEOGRAFICZNEJ!

     • W dniu 03 grudnia 2021 r. miało miejsce ubieranie choinki w sali geograficznej przez uczniów klasy 6D. Uczniowie własnoręcznie wykonali piękne ekologiczne bombki z suszonych owoców, szyszek i orzechów włoskich. Dzięki temu,  poczuli atmosferę zbliżających się Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia!

     • AKCJA MIŚ - UŚMIECH DZIECKA

     • 25 listopada obchodziliśmy Dzień Misia. Z tej okazji Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować zbiórkę pluszowych misiów, którymi miały zostać obdarowani podopieczni Pomorskiego Hospicjum dla dzieci. Akcja została przez Was bardzo pozytywnie przyjęta, a ilość miśków przerosła nasze oczekiwania. W związku z tym postanowiliśmy sprawić przyjemność nie tylko dzieciom z hospicjum, ale także dzieciom przebywającym na oddziale onkologii w Gdańskiej Akademii Medycznej. Misie otrzymają także dzieci z rodzin, które zostały objęte akcją Szlachetna Paczka. Jesteście cudowni, dzięki Wam na twarzach dzieciaków pojawił się uśmiech.

      Dziękujemy

     • WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA GDAŃSKA

     • W dniu 2 grudnia odbył się jeden z etapów wyborów do MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA GDAŃSKA. Nasze przedstawicielki Martyna Zakrzewska 8a i Karin Nejczewa 7g startowały w wyborach z okręgu nr 6. Uczennice zaprezentowały swoje propozycje dotyczące działań, które chciałyby wdrożyć . Konkurencja była bardzo duża, wiele świetnych pomysłów i charyzmatyczni mówcy - nie było łatwo. Komisja i pozostali elektorzy docenili jednak nasze przedstawicielki, szczególnie Karin, która po przeprowadzonym głosowaniu dostała się do MŁODZIEŻOWEJ RADY MIASTA GDAŃSK. Jesteśmy dumni z obu kandydatek, a Karin gratulujemy i życzymy by wszystkie przedstawione pomysły udało się zrealizować. Niech te dwa lata kadencji będą okazją do zdobycia kolejnego doświadczenia, które zaowocuje aktywną postawą obywatelską.

     • Zostań Świętym Mikołajem dla zwierząt ze schroniska

     • Serdecznie zachęcamy wszystkich, którym nie jest obojętny los bezdomnych psiaków i kociaków do wzięcia udziału w akcji "Zostań Świętym Mikołajem dla zwierząt ze schroniska". Prezenty dla zwierzaków w postaci karmy, obroży, smyczy lub zabawek można przynosić w dniach 06-17.12 do sali A209. Zostaną one przekazane bezdomnym zwierzętom ze schroniska OTOZ Animals "Ciapkowo" w Gdyni. Poza satysfakcją ze spełnienia dobrego uczynku osoby biorące udział w zbiórce otrzymają również  5h  wolontariatu - udział w akcji proszę zgłaszać wychowawcy. 

     • Budowa serca na lekcji biologii

     • Za nami lekcje biologii i budowa układu krwionośnego. Szczególnie przyjrzeliśmy się budowie serca! Udało się zlokalizować przedsionki, komory serca a nawet tętnice. Mamy nadzieje, że nauka na modelach ułatwi przyswajanie wiedzy naszym uczniom :)

     • Dzień Tumbo - podziękowanie

     • Szanowni Państwo,

      Podliczyliśmy skarbonkę od Państwa. Dzięki Waszemu zaangażowaniu Fundusz Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga otrzymał 1728,49zł! Bardzo dziękujemy – to dla nas olbrzymie wsparcie.

      Z pozdrowieniami i wyrazami wdzięczności,

      Anita Mrug-Bazylczuk
       

     • Zbiórka dla fundacji Maja

     • W dniach 6-10 grudnia w naszej szkole organizowana jest zbiórka artykułów papierniczych i kreatywnych dla Fundacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Maja”.

      W tych dniach, do pokoju psychologów i pedagogów, można przynosić następujące materiały:

      - bloki techniczne ( białe i kolorowe),

      - kleje (sztyfcie, magic, wikol),

      - farby akrylowe,

      - kredki i mazaki,

      - materiały do ozdobienia i kreatywnego tworzenia.

      Każdy uczeń, który przekaże artykuły papiernicze, otrzymuje, za udział w akcji, 5h w ramach wolontariatu

      (o przekazaniu materiałów informuje wychowawcę).

      Zespół Psychologiczno-Pedagogiczny

  • Kontakty

   • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
   • azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl
   • (58) 341-25-06
   • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk 80-177 Gdańsk Poland
   • tel. (58) 341-25-06 azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 7:00 - 15:00
   • Sekretarz Szkoły Anna Ruczyńska tel. (58) 341 25 06 wew. 106 tel. 604 420 063 a.ruczynska@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 8:00 -16:00
   • Dyrektor Szkoły Sebastian Krawczyk tel. (58) 341 25 06 wew. 105 Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 8:15-9:30
   • Pedagogo/Psycholog tel. (58) 341 25 06 wew. 125 tel. 539 111 857 pedagog@pozytywneinicjatywy.pl