• Maraton czytelniczy dla kl. 4-8

• Szanowni Państwo, drodzy uczniowie,

poniżej regulamin maratonu czytelniczego dla kl. 4-8

w konkursie mogą wziąć udział uczniowie, którzy dostarczyli do 25.09.2020 r. deklaracje-zgody (do nauczycieli prowadzących), ponieważ to, wiąże się z przygotowaniem listy uczestników, i odpowiednie ilości arkuszy. Pierwszy test odbędzie się 5.10.2020 r. o godz. 8.00 w naszej szkole, koordynator. Barbara Ignaciuk.

PATRONATY HONOROWE WIELKI MARATON CZYTELNICZY 2020/2021

Ogólnopolski konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich ze specjalnym udziałem szkół polskich w Wielkiej Brytanii.

Uwagi ogólne:

Wielki Maraton Czytelniczy został zainicjowany we wrześniu 2009 roku przez nauczycielki języka polskiego gdańskich szkół i był adresowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych pod hasłem „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca". Od 2011 roku mogli oni kontynuować udział w WMC dla Gimnazjalistów „W lustrze książki", który obecnie skierowany jest do uczniów klas VII-VIII SP. W 2012 r. do Wielkiego Maratonu Czytelniczego pod nazwą „Spotkacie nowych przyjaciół" zaproszono klasy II-III szkoły podstawowej, a w 2015 roku do Wielkiego Maratonu Czytelniczego (pod hasłem: „Na literackim szlaku") dołączyli uczniowie szkół średnich W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie nadal mogą brać udział w Maratonie w czterech grupach wiekowych.

Cele konkursu:

• Popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży (beletrystyka, biografia, literatura popularno-naukowa) i młodzieży (beletrystyka, reportaż, biografia, esej, literatura faktu).
            • Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.• Budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury.

Miejsce przeprowadzania:

• Szkoły zgłoszone do konkursu (pisanie testów).
            • Filia Gdańska WiMBP przy ul. Mariackiej (spotkania z pisarzami).
            • Gala wręczenia nagród –miejsce wyznaczone przez Organizatorów.

ALFABETYCZNA LISTA LEKTUR WMC 2020/21

Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca (uczniowie klas IV –VI szkół podstawowych):

1. Bąkiewicz G., Szymeczko K., Wakuła P., „Piastowskie orły”. 10 opowiadań z czasów Piastów.

2. Beręsewicz Paweł, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”.

3. HunterErin, „Wojownicy. Ucieczka w dzicz”.

4. Kielecka Krystyna, „Gierki”.

5. Ryrych Katarzyna, „Mała wojna”.

6. Milewska Marta, „Po co nam ta szkoła”.

7. Szczygielski Marcin, „Bez piątej klepki”.

W lustrze książki ( uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych):

1. Hitchcock Fleur, „Morderstwo w środku zimy”.

2. Kapuściński Ryszard, „Znika czas” [w tegoż:] Podróże z Herodotem.

3. Kossak-Szczucka Zofia, „Król Trędowaty”.

4. Szymeczko Kazimierz, „Pościgza czarną hondą”.

5. Wohlleben Peter, „Sekretne życie drzew”.

6. Ossendowski Antoni R., „W polskiej dżungli”.

7. Zusak Markus, „Złodziejka książek”.

Regulamin szczegółowy: http://www.wbpg.org.pl/sites/default/files/zalaczniki/REGULAMIN_WMC%20%202020-2021%20na%20stron%C4%99_nowy_1.pdf

Zespół polonistów z PSP

• Gratulujemy wygranej w konkursie Piątki Pełne Pomysłów

• W piątek 2 października odbył się wewnątrzszkolny konkurs Piątki Pełne Pomysłów. Czterech uczniów klasy 7e wygrało konkurs w losowaniu prawidłowych odpowiedzi. Gratulujemy Bohdanowi Babence, Kacprowi Klosskowskiemu, Igorowi Wąsakowi i Przemkowi Klawikowskiemu.

• Inauguracja Pól Nadziei

• Każdego roku wiosna z inicjatywy hospicjów w calej Polsce odbywają się zbiórki na rzecz podopiecznych hospicjów, ktorych znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy darczyńcom.  Aby zainaugurować akcje wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu zasadzili w czwartek przed szkołą cebulki żonkili.

OpiekunDorota Warmińska

• Startuje konkurs PIĄTKI PEŁNE POMYSŁÓW

• W najbliższy piątek 2 października wszystkich uczniów zapraszamy od udziału w konkursie wewnątrzszkolnym "Piątki Pełne Pomysłów". Uczniowie mają 4 godziny lekcyjne na udzielenie odpowiedzi na 5 pytań konkursowych i dostarczenie odpowiedzi do gabinetu A.206a.

Pytania będą wywieszone w piątek od g. 8 do 11.55 na drzwiach szklanego gabinetu na przeciwko sali A.206. Zadaniem ucznia jest udzielenie odpowiedzi i podpisanie kartki czytelnie imieniem, nazwiskiem i klasą.

W losowaniu nagród brane będą pod uwagę prawidłowe odpowiedzi uczniów. Nagrodą będą upominki przygotowane przez samorząd uczniowski i karta VIP do stołówki ważna przez tydzień.

Do udziału w konkursie zapraszają: członek zespołu pomocy psychologiczno-pedagocznej  Pani Ala Hołubicka i samorząd uczniowski.

• Biuro rzeczy znalezionych

• Drodzy Rodzice,

Bardzo prosimy o odbiór- do piątku 2 października 2020r. znajdujących się w „biurze rzeczy znalezionych”(miejsce przy szatniach na poziomie 0) - ubrań, worków, butów, bidonów, śniadaniówek, itp. Po tym terminie wszystkie nieodebrane rzeczy, zarówno z tego, jak i poprzedniego roku szkolnego zostaną zutylizowane.