• Piątki pełne pomysłów - edycja 31. 01.20
     • Piątki pełne pomysłów - edycja 31. 01.20

     • Zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie "Piątki pełne pomysłów".

      Znajdzcie kartkę z pytaniami wywieszoną na drzwiach gabinetu logopedy, mieszczącego się naprzeciwko sali A 2.6., odpowiedzcie na 5 pytań używając swojej kartki i wsuńcie zapisane odpowiedzi pod drzwi gabinetu. Macie czas od g. 8.00 do 11.55. Wyniki zostaną ogłoszone około g. 12.50 przez radiowęzeł. Do wygrania jest karta VIP na stołówkę uprawniająca do zakupu bez kolejki oraz upominki, które przygotowała Pani Ewa Krzysiak, przewodnicząca samorządu uczniowskiego.

      Alicja Hołubicka 

    • Pozytywne ferie w PSP od 20.01 do 24.01.2020r
     • Pozytywne ferie w PSP od 20.01 do 24.01.2020r

     • Podczas ferii zimowych nie wszyscy odpoczywali, ponieważ spora grupa ósmoklasistów ciężko pracowała, żeby jak najlepiej przygotować się do egzaminu z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Niektórzy uczęszczali przez cały okres ferii zimowych. Na zdjęciach widzimy grupę biorącą udział w zajęciach z j. polskiego - 20.01. do 24.01.2020 r. Trzymamy za nich kciuki w kwietniu i życzymy wszystkim powodzenia,

      B. I.

    • Puchar w Łyżwiarstwie Synchronicznym
     • Puchar w Łyżwiarstwie Synchronicznym

     • 18 - 19.01.2020 w hali Olivia w Gdańsku odbyła się  czwarta edycja Międzynarodowych  Zawodów Hevelius Cup. W sportowej imprezie wzięło  udział rekordowa liczba 52 drużyn z 10 państw. Zaprezentowało się około tysiąc zawodniczek i zawodników w dziewięciu kategoriach wiekowych, w tym po 8 drużyn w najwyższych kategoriach JUNIOR ISU i SENIOR ISU, wśród których wystąpią dwa fińskie teamy (Helsinki Rockettes, Team Unique), mające na swoim koncie tytuły Mistrzów Świata.  Pierwsze miejsce w kategorii Pre-Juvenile, zajęła drużyna Mistrzyń Polski - team  Ice Fire  Gdańsk. W grupie trenowanej przez Annę Kowalczyk, na najwyższym podium stanęły uczennice naszej szkoły  Natalia Kifner i Amelia Czarkowska z klasy V E - wychowawca  Mateusz Ptaszyński. 

      Gratulujemy!

    • Ferie w PSP
     • Ferie w PSP

     • Pozytywne Ferie, Odlotowa Robotyka i 4 Żywioły to dla niektórych czas ferii w naszej szkole.
      II turnus trwa w najlepsze, a już teraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji, która będzie aktualizowana!

    • Na zawsze w pamięci..
     • Na zawsze w pamięci..

     • W poniedziałek, 13 stycznia mija równo rok od czasu tragicznych wydarzeń na Targu Węglowym w Gdańsku. Paweł Adamowicz został tego dnia zaatakowany przez nożownika na scenie finału WOŚP. Zmarł w szpitalu następnego dnia. Gdańsk organizuje wiele wydarzeń, którymi czci pamięć o zamordowanym prezydencie.
      Uczniowie Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku również uczcili pamięć Pana Prezydenta składając wiązankę na Jego grobie.

    • Dzień Patrona
     • Dzień Patrona

     • Dzień Patrona w Pozytywnej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku obchodziliśmy dnia 10 stycznia 2020 r.

      Na uroczysty apel przybyli zaproszeni goście, m.in. żona i rodzeństwo naszego patrona, lokalne władze, uczniowie, nauczyciele i rodzice. W programie usłyszeliśmy wzruszające pieśni, przypomnieliśmy życiorys a także obejrzeliśmy krótki film o życiu naszego Patrona . Wiele ciepłych i mądrych słów będących przesłaniem dla młodych pokoleń padło z ust żony Arama Rybickiego Małgorzaty Rybickiej oraz Jego siostry. Tradycyjnie uczniowie pod opieką nauczycieli udali się na cmentarz, złożyli wiązankę i zapalili znicze na grobie Arkadiusza Arama Rybickiego – Patrona Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku. W ten sposób społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć swojego patrona.

      Podczas tej uroczystości był również czas na podziękowania tym wszystkim, który wzięli również udział w przygotowaniu i realizacji nagrania płyty i teledysku Fala Dobra. W tym roku dochód ze sprzedaży charytatywnej płyty został przekazany na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę z Centrum Pomocy Dzieciom – Gdańsk. Zaproszeni goście otrzymali podziękowania oraz płytę Fala Dobra.

    • Ferie zimowe
     • Ferie zimowe

     • Już jutro rozpoczynamy Ferie Zimowe.

      Informujemy, że wszystkie dzieci zapisane na półkolonie zimowe, spotykają się z wychowawcami w godzinach porannych w kolorowych świetlicach na poziomie -1. Opiekę zapewniamy od godziny 7:00 do godziny 17:00.

      Szczegółowy harmonogram zajęć na poszczególne dni zostanie opublikowany w terminie późniejszym. Z podziałem na grupy można zapoznać się w gablocie przy sekretariacie uczniowskim.

      Ósmoklasiści zajęcia przedmiotowe rozpoczynają jutro o godz. 8.15.

    • Z wizytą w teatrze
     • Z wizytą w teatrze

     • 7 stycznia 2020 roku uczniowie z klas szóstych i siódmych z Pozytywnej Szkoły Podstawowej wraz z nauczycielami wybrali się do Domu Technika, znajdującego się przy ulicy Rajskiej w Gdańsku, na spektakl „Opowieść wigilijna”.

         Przedstawienie zostało wystawione na Scenie Teatralnej NOT i nawiązywało do książki napisanej przez Charlesa Dickensa. Lekturę tę omawialiśmy w grudniu na lekcjach języka polskiego.
          Wycieczka rozpoczęła się zbiórką o godzinie 9:50. Następnie udaliśmy się do autokaru. Po przyjechaniu na miejsce zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem NOT-u. Udaliśmy się do szatni, po czym zajęliśmy miejsca na widowni. Z zapartym tchem czekaliśmy na występ.
          Przedstawienie rozpoczęło się o godzinie 11:00. Aktorzy doskonale wcielili się w swoje role. Byli ubrani w stroje z XIX-go wieku. Dodatkowo na scenie pojawiały się kukły przedstawiające duchy. Aktorskiej grze towarzyszyła muzyka i efekty świetlne. Scenografia była prosta, ale oddawała klimat znany nam z lektury. Zobaczyliśmy kantor i dom Ebenezera Scrooge’a. Razem z nim i trzema duchami przenosiliśmy się w czasie i przestrzeni, aby dzięki tym podróżom lepiej zrozumieć przesłanie opowieści. 
          Na scenie ujrzeliśmy również innych bohaterów. Pojawił się Jakub Marley.   Widzieliśmy między innymi Boba Cratchita, Freda, siostrę Fan, ukochaną Bellę.
          Spektakl zakończył się o godzinie 12:15. Długo oklaskiwaliśmy aktorów. Kiedy zeszli ze sceny, udaliśmy się do szatni, a następnie na przystanek. Na przyjazd autokarów czekaliśmy kilka minut. Do szkoły wróciliśmy około godziny 13:00.
          Wizyta w teatrze bardzo nam się podobała. Przypomnieliśmy sobie treść lektury oraz jej przesłanie. Zachwyciliśmy się grą aktorską, a zwłaszcza kukłami przestawiającymi duchy. To była udana wycieczka i niezapomniany dzień. Z pewnością niebawem ponownie wybierzemy się do teatru.
                                            

       Milena Labuda

    • Radosny czas kolędowania...
     • Radosny czas kolędowania...

     • Czas Bożego Narodzenia, który trwa w tym roku do 12 stycznia, do Niedzieli Chrztu Pańskiego to radosny czas kolędowania przy choince i stajence.

      Początki tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych przypisuje się św Franciszkowi. To on w XIII wieku wpadł na pomysł, by w czasie Bożego Narodzenia w miejscowości Greccio urządzić szopkę: że żłobkiem, sianem, żywym osłem i wołem. Szopka cieszyła się ogromnym powodzeniem, przypominała, że zaszczytu zobaczenia Pana pierwsi  odstąpili ubodzy pasterze, nie królowie, czy książęta.

      Również w naszej szkole przed Świętami w klasach pojawiły się tradycyjne stajenki betlejemskie budowane przez dzieci. Pomysłów było co nie miara...figurki z modeliny, wycięte papieru...niektóre szopki oświetlone, niektóre budowane rodzinnie, inne wspólnie w szkole...Dzieci z duma i radością prezentowały swoje dzieła ukazując, że z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły... Nie zabrakło również gwiazdy, która prowadziła Mędrców do Betlejem. Niech ta gwiazda prowadzi i nas w tym Nowy Roku rozświetlając wszystkie jego dni!

        O gwiazdo betlejemska, zaświeć na niebie mym, tak szukam Cię wśród nocy, tęsknię za światłem twym. Zaprowadź do stajenki, leży tam Boży Syn. Bóg- Człowiek z Panny Świętej, dany na okup win.

       

      Marzena Grabowska 

    • Świąteczny czas w klasie 5 i
     • Świąteczny czas w klasie 5 i

     • Grudzień był inspirującym czasem w klasie 5 i. Już na początku miesiąca wspólnie przygotowaliśmy paczki świąteczne dla podopiecznych MOPRU. Dzięki otwartości naszych serc, udało nam się stworzyć aż dwie paczki.

      Pamietajmy, dobro wraca !

      Jak wiadomo, klasa 5 i była bardzo grzeczna w tym roku...

      przyszedł do nas Mikołaj i zostawił prezenty. Przy dźwiękach kolędy wspólnie ubraliśmy klasową choinkę , a Wigilię klasową celebrowaliśmy przy wspólnych życzeniach , dekorując babeczki świąteczne :-) na koniec dnia odbyła się świąteczna sesja zdjęciowa.  

      Serdecznie dziękuję Rodzicom zaangażowanym w życie klasy.

      Szczególne  podziękowania należą się Mamie Sebastiana, pani Patrycja Telesińska przeprowadziła inspirujące warsztaty i sesję zdjęciową.

      To był magiczny czas.

      Wychowawca

      Magdalena Aniśko 

    • Wigilia w 8d
     • Wigilia w 8d

     • Tyle było dni do utraty sił.

      Do utraty tchu tyle było chwil.

      Gdy żałujesz tych, z których nie masz nic.

      Jedno warto znać, jedno tylko wiedz, że:

      Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy.

      Ważnych jest kilka tych chwil, tych, na które czekamy...

      20 grudnia 2019 r. od godz. 8.30 odbyła się ostatnia, wspólna Wigilia kl. 8 d. Czytaliśmy fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, śpiewaliśmy kolędy,  były również upominki od Mikołaja i dwanaście potraw, które wszyscy przygotowali. Minęło już pięć lat i niedługo czas się rozstać, będzie nam was brakowało, ale mamy nadzieję, że nie zapomnicie wartości, które przekazaliśmy. 

      Teraz czas wytężonej nauki i sprawdzian ósmoklasisty.

      B. I.

    • Spotkanie wigilijne w klasie 6B
     • Spotkanie wigilijne w klasie 6B

     • Było uroczyście i klasowo. Spędziliśmy razem wspaniały czas. Zasiedliśmy przy suto zastawionym stole, rozmawialiśmy, śmialiśmy się, częstowaliśmy się przyniesionymi smakołykami. W tle leciały kolędy. Na koniec były prezenty!

      Klasa 6b i wychowawczyni 

    • Pomaganie jest super! -wie o tym klasa 3D
     • Pomaganie jest super! -wie o tym klasa 3D

     • W okresie przedświątecznym nasza klasa wzięła udział w akcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie "Każdy może pomóc". Otrzymała list od dziesięcioletniego Jakuba, w którym opisywał swoje marzenia . Paczka została przygotowana właśnie dla niego. Dzieci otworzyły swoje serca i bardzo chętnie zaangażowały się w pomoc dla swojego rówieśnika. Z radością obdarowały go prezentami. Dołączyliśmy również kartki świąteczne z życzeniami.

      Dzieci stwierdziły, że warto pomagać i to nie tylko od święta. 
        Ale był to również   wspólny projekt rodziców i dzieci. Dlatego bardzo dziękuję wszystkim rodzicom i dzieciom  z naszej klasy za udział w tej akcji i za życzliwość oraz szczodrość .
      Klasa 3D razem z wychowawczynią przekazała paczkę świąteczną chłopcu.
      To doświadczenie to nauka wrażliwości i dzielenia się z innymi. Dzieci spontanicznie zareagowały chęcią pomocy. Wiedzą jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi.

      Jesteśmy dumni, że mogliśmy zorganizować pomoc w tak szczegółnym okresie, jakim są Święta Bożego Narodzenia.

       *Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat na lepszy.


      Wychowawczyni 
      Danuta Sobiegraj

    • Świąteczne wspomnienia
     • Świąteczne wspomnienia

     • 17 i 18 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny. Wszystkie ozdoby wykonane były ręcznie przez uczniów i rodziców.  

       Każdy przedmiot wyglądał przepięknie i wyjątkowo, bo wykonany był z sercem. Świąteczne dekoracje upiększą stoły, choinki i domy wielu osób. Dzięki pomocy rodziców, pojawiło się także coroczne stoisko pełne domowych słodkości. Dziękujemy bardzo za wsparcie i zaangażowanie całej społeczności szkolnej! 

    • Tydzień Osób z Niepełnosprawnością
     • Tydzień Osób z Niepełnosprawnością

     • W dniach 2-6 grudnia, w naszej szkole, odbył się Tydzień Osób z Niepełnosprawnością. W tym tygodniu dzieci uczestniczyły w zajęciach mających na celu zwiększenie świadomości na temat codzienności osób z niepełnosprawnością. 

      W tym czasie gościliśmy Studenckie Koło Naukowe PORTA z Uniwersytetu Gdańskiego. Studentki przygotowały dla nas warsztaty sensoryczne, na których uczniowie rozpoznawali zapachy, tworzyli masy plastyczne, chodzili po ścieżce sensorycznej. Dodatkowo, we wtorek, nasi uczniowie przedstawili sztukę pt. „Alicja w krainie czarów” dla podopiecznych fundacji Maja w Gdańsku. Co więcej, w środę, w naszej szkole, odbył się koncert Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, który dostarczył nam wielu wzruszeń i pozytywnej energii. Dzięki tym wydarzeniom uczniowie doświadczyli wspaniałych emocji. W poniedziałek 9 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny. Oto jego wyniki:
      I miejsce Hubert Mikołajczyk z klasy 3a
      II miejsce Iga Szeszko z klasy 0a
      III miejsce Marta Wysocka z klasy 2e.


      Na szczególne wyróżnienie zasługuje praca Marcina Lesiaka z klasy 8a, która pomaga nam zrozumieć, jak mogą się  czuć osoby niepełnosprawne w społeczeństwie i czego tak najbardziej pragną oraz potrzebują. Zachęcam Was wszystkich do obejrzenia i chwili refleksji. 

      Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.
      Zespół Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej 

    • Wioślarstwo na Smoczych Łodziach!
     • Wioślarstwo na Smoczych Łodziach!

     • W grudniu odbył się 45 minutowy wykład promujący wioślarstwo na smoczych łodziach. Uczniowie 6 i 7 klas mieli okazję dowiedzieć się o specyfice i zasadach uprawiania tej dyscypliny sportu.

      Sekcja smoczych łodzi Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego w roku 2019 zdobyła medale na Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski, a w 2020 roku wystartuje w Klubowych Mistrzostwach Świata.

      Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia przystani wodnej przy ul. Siennickiej 5, gdzie we wtorki i czwartki o godz. 17:30 oraz w sobotę o 12:00 odbywają się zapisy na treningi.

      Spróbuj swoich sił! Może właśnie Ty będziesz miał okazję wziąć udział w zawodach na arenie krajowej i światowej!
       

      Agata Przybyłowska

    • Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe
     • Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe

     • Z wielka radością informujemy, że uczniowie Pozytywnej Szkoły Podstawowej przeszli do ostatnich etapów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.

      Aleksandra Przygoda z 8d stoczy boje z języka angielskiego, Marta Zwolińska z klasy 8d z języka polskiego oraz Cyryl Piechowski z klasy 7z z języka niemieckiego. Uczniom zakwalifikowanym do 3 etapu serdecznie gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów.

       

      Bożena Piekarska

      Wicedyrektor

    • Matematyczne sukcesy!
     • Matematyczne sukcesy!

     • Ledwo rok szkolny się zaczął, a na szkołę zstąpiło widmo Olimpiady Matematycznej Juniorów.

      Gdy powakacyjne emocje opadły, uczniowie, wykorzystując swoją wiedzę i pomysłowość oraz wszelkie dostępne pomoce, musieli poradzić sobie z siedmioma niestandardowymi i wymagającymi zadaniami- czyli tak zwana część korespondencyjna. W międzyczasie, 26 września pisali test nadesłany przez organizatora. Warto nadmienić, że wszyscy uczniowie szkół podstawowych zmagali się z tymi samymi zadaniami. Następne miesiące nie były czasem wytchnienia tylko prężnej pracy na zajęciach dodatkowych prowadzonych przez Przemysława Ostręgę i Szymona Soboczyńskiego.
      Znamy i dumnie prezentujemy listę uczniów, którzy przeszli do drugiego etapu OMJ:

      Bułat Julia kl. 7

      Dąbek Aleksander kl. 7

      Odya Mateusz kl. 6

      Piekarczyk Maciej kl. 8

      Sobolewski Maksymilian kl. 7

      Stencel Wiktoria kl. 7

      Szporko Gabriel kl. 7.

      Gratulujemy tym uczniom, którzy przeszli do drugiego etapu oraz życzymy awansu do wyższych etapów.

      Gratulujemy również tym uczniom, którzy brali udział i dzielnie walczyli oraz życzymy nieustępliwości i sukcesów w następnych edycjach.

      Zespół matematyków PSP

   • Kontakty

    • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
    • azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl
    • (58) 341-25-06
    • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk 80-177 Gdańsk Poland