• „Szkoła pamięta”
          • „Szkoła pamięta”

          • Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

            W ramach akcji „Szkoła pamięta” uczniowie klasy 6a z wychowawcą Panem Marcinem Bildziukiem złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie naszego Patrona Szkoły Arkadiusza Arama Rybickiego. Porządkowali również opuszczone groby i zorganizowali zbiórkę zniczy aby udekorować te groby.

            Alicja Chachulska

        • LS Academy  - lot w przyszłość!
          • LS Academy - lot w przyszłość!

          • Na przełomie września i października wszyscy  uczniowie klas VII- VIII wzięli udział w lekcjach przeprowadzonych przez przedstawicielkę firmy LS Airport Services -Panią Ewelinę Kasperek.

            Zajęcia te odbyły się w ramach lekcji zawodoznawczych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze strukturą firmy, która zajmuje się obsługa naziemną samolotów. To najwiekszy agent obsługi naziemnej oraz największy pracodawca branży lotniczej w Polsce. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem, zadawali mnóstwo pytań. Dodatkowo część klas miała już okazję poznać lotnisko i pracę osób tam zatrudnionych. Dzięki uprzejmości firmy uczniowie mogli zajrzeć tam, gdzie pasażerowie nie mają takiej możliwości. W najbliższym czasie na lotnisko udadzą się kolejne klasy.

            Ewa Krzysiak

        • Uczniowie klasy VIII b na warsztatach
          • Uczniowie klasy VIII b na warsztatach

          • Dnia 24 października, w ramach doradztwa zawodowego, klasa VIII b miała okazję uczestniczyć w warsztatach w Centrum Rozwoju Talentów.

            Eksperymentuj z Gardnerem to warsztatowa wersja testów, które uczniowie mieli okazję wykonywać na lekcji. Wartością dodaną z pewnością była możliwość doświadczania. Przygotowane stacje, różnorodność aktywności pozwoliła uczniom na sprawdzenie w jakich dziedzinach czują się dobrze i jaka inteligencja jest u nich dominująca. Cieszymy się, że możemy współpracować z instytucją, która ponownie otrzymała statuetkę dla Lidera Aktywizacji Osób Młodych. W tym roku wyjątkowa, bo złotą.

            Ewa Krzysiak

        • Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          • 14 października 2019 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. 

            Uroczystość pasowania uczniów klas I rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego oraz hymnu szkoły. Podczas akademii uczniowie każdej z klas mieli za zadanie jak najlepiej zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej, z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Każde wystąpienie oceniało jury w składzie: pan dyrektor Sebastian Krawczyk oraz pani wicedyrektor Alicja Chachulska. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Pozytywnej Szkoły Podstawowej. Na zakończenie wychowawczynie wręczyły pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia oraz wszyscy udali się na poczęstunek w salach przygotowany przez rodziców.

        • 31 października w Pozytywnej Szkole Podstawowej
          • 31 października w Pozytywnej Szkole Podstawowej

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele!

            W czwartek 31 października po raz kolejny w Pozytywnej Szkole Podstawowej równolegle odbędzie Dzień Wszystkich Świętych oraz wywodzący się z kultury anglosaskiej - Halloween. Zgodnie z programem wychowawczo-profilaktycznym naszej szkoły uczniowie tego dnia w duchu tolerancji i akceptacji różnych światopoglądów będą mieli możliwość przebrania się w strój charakterystyczny dla danego święta.

            Na prośbę rodziców oraz nauczycieli uczniów klas młodszych prosimy, aby nie przebierać się w stroje, które mogłyby przerazić młodsze dzieci. Tego dnia nauczyciele językowcy przeprowadzą lekcje z elementami realioznawczymi wpisanymi w podstawę programową, natomiast katecheci poprowadzą zajęcia o Świętych. Zespół katechetów zaprasza na wspólne śpiewanie na przerwie o 11:40 w sali A0.4. Ponadto, chętne klasy opracują ze swoimi wychowawcami gazetki pt. „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą” i/lub udekorują drzwi sali tematyką hallowenową w ramach konkursu, którego pomysłodawcą jest szkolny Samorząd Uczniowski. Tego dnia odbędą się również inne dwa konkursy: na najbardziej kreatywnie wykonaną dynię oraz na potrawę halloweenową. Konkursy zostaną rozstrzygnięte na drugiej długiej przerwie o godz. 12:40. Dynie i potrawy do konkursu będziemy przyjmować już od 8:00 w czwartek w pobliżu gabinetu wicedyrekcji. Szczegóły dotyczące konkursów znajdują się w załączonych regulaminach.

            Regulamin_konkursu_na_najbardziej_przerazajaco_smaczna_potrawe_2019.docx

            REGULAMIN_KONKURSU_NA_NAJCIEKAWSZa_DEKORACJE_DRZWI_NA_HALLOWEEN.docx

            REGULAMIN_KONKURSU__KREATYWNIE_WYKONANA_DYNIA_2019.docx​​​​​​​

            Serdecznie zapraszamy!

        • Spójrz inaczej!
          • Spójrz inaczej!

          • W tym roku szkolnym klasa 6B bierze udział w wyjątkowych warsztatach w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego „Spójrz Inaczej”.

            Program ten uczy rozumienia siebie i innych, rozpoznawania i zaspokajania własnych potrzeb i wyrażania emocji w konstruktywny sposób. Pomaga w lepszym radzeniu sobie z różnymi problemami. Rozwija umiejętności dobrego współżycia z innymi i znajdowania w sobie oparcia w trudnych sytuacjach. Mając na uwadze wszystkie zalety takich zajęć, z chęcią się w nie włączyliśmy!


            Na ostatniej godzinie wychowawczej rozmawialiśmy o konfliktach. Zdefiniowaliśmy konflikt, a następnie spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytania:

            • Jakie są przyczyny konfliktów?
            • Jakie emocje towarzyszą nam podczas konfliktów?
            • Jakie są sposoby zachowania się w sytuacjach konfliktowych?

             

            Pracowaliśmy w grupach. Doszliśmy do pewnych wniosków i spostrzeżeń. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że rozpoznawanie i nazywanie uczuć swoich i innych jest bardzo ważne. Wiemy już, że konflikt to naturalne zjawisko w kontaktach z innymi, ale warto znać strategie rozwiązywania takich trudnych sytuacji.

            Przed nami kolejne zajęcia. Na pewno będą ciekawe i pouczające!



            Klasa 6B
            Milena Labuda - wychowawca
            Agnieszka Kornacka - pedagog
            Beata Wilczyńska - nauczyciel
             

        • Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
          • Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska

          • Dnia 4 listopada w naszej szkole odbędzie się I etap wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

            Jeżeli chcesz mieć wpływ na to co dzieje się w Twoim mieście, masz ciekawe pomysły i jesteś uczniem klasy 7-8 czekamy na Twoją kandydaturę do środy 30 października. Dwie osoby z największą ilością głosów przejdą do etapu II i będą miały okazję zmierzyć się prezentując swoje pomysły z uczniami innych szkół.

            Szczegóły u p. Ewy Krzysiak i p. Violetty Zarzyckiej.

            Serdecznie zachęcamy!

             

            źródło obrazka: https://www.facebook.com/MlodziezowaRadaMiastaGdanska

        • Niezwykły gość w klasie 3E
          • Niezwykły gość w klasie 3E

          • Dnia 22.10.2019 odwiedził klasę 3e niezwykły gość.

            W ramach nagrody za zajęcie 2 miejsca w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym "Klub zaczytanych detektywów" organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku odwiedziła nas Małgorzata Strękowska-Zaremba − polska pisarka, autorka takich książek jak "Leniwe literki", autorka podręczników.

            Podczas spotkania pisarka opowiedziała nam o tym jak pisze swoje książki, skąd bierze pomysły, bohaterów. Opowiedziała nam skąd wziął się pomysł na detektywa Kefirka, który śledził m.in. śledzia.

            Zaprezentowała nam także swoje utwory.

            To było bardzo interesujące spotkanie!

            Karolina Sawicka-Błażejewska z klasą 3e

        •  Klasa 2A w Centrum Hevelianum
          • Klasa 2A w Centrum Hevelianum

          • Sport to zdrowie i wspaniałe korzyści! Klasa 2A przekonała się o tym na własnej skórze, gdy 16 października odebrała nagrodę zdobytą w  kampanii Rowerowy Maj.

            Wycieczka do Centrum Hevelianum , bo o niej właśnie mowa, była dla klasy zarówno czasem przyjemnym, jak i pełnym wiedzy i nowych umiejętności.  Uczniowie odwiedzili Laboratorium Pana Kleksa w którym  poznali zasady bezpieczeństwa w pracy chemika, przywdziali fartuchy i samodzielnie przeprowadzili eksperymenty . 

            Po godzinie pracy naukowej, klasa udała się na wystawę interaktywną pełną niesamowitych zjawisk. Odważni poczuli siłę huraganu w zamkniętej kapsule, ciekawscy wykonali szereg niesamowitych zadań poszerzając wiedzę, a znudzeni….. hmm, takich z nami nie było.

            Klasa 2A z wychowawczynią 

        • Warsztaty kulinarne 5D
          • Warsztaty kulinarne 5D

          • W poniedziałek 21 października klasa 5D udała się na wycieczkę do Pierogarni „One Way” w Gdańsku Osowej.

            Podczas warsztatów uczniowie wykazali się zdolnościami kulinarnymi i ulepili ogromną ilość pierożków, były takie na słodko i na wytrawnie. Kucharz, Pan Kamil, zdradził tajniki najlepszego ciasta na pierogi oraz farszu. Po mozolnej pracy przyszedł czas na degustację :)

            Katarzyna Zapart

        • Kafejka Samorządu Uczniowskiego
          • Kafejka Samorządu Uczniowskiego

          • Dnia 17 października Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną kafejkę połączoną z loterią fantową.

            Jak zwykle stoisko cieszyło się dużym powodzeniem. Dochód zostanie przeznaczony na działania samorządu.

            Wypatrujcie naszej kafejki już w najbliższym miesiącu.

            Ewa Krzysiak

        • Olimpiada z Literatury i Języka Polskiego
          • Olimpiada z Literatury i Języka Polskiego

          • Drodzy uczniowie kl. 7-8 zapraszamy na Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych która jest konkursem skierowanym do uczniów szkół podstawowych – szczególnie dwóch ostatnich klas: VII-VIII, a którego organizatorem jest Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk z siedzibą przy ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa. Wszelkie informacje dotyczące olimpiady znajdują się na stronie: http://olijpsp.pl lub u koordynatora szkolnego Pani Barbary Ignaciuk. Zapisu można dokonać u prowadzącego nauczyciela j. polskiego do 31 października. I stopień zawodów odbędzie się w naszej szkole 14 listopada o godz. 14:00.

            Komitet Główny OLiJP–SP

            Komitet Główny przygotowuje zakresy lektur, utworów, tematów i problemów oraz tematy prac pisemnych i testy językowe. Wszystkie materiały publikowane są na stronie OLiJP–SP (www.OLiJP–SP.pl) w terminach określonych przez MEN. 

            Uczestnicy

            Przed przystąpieniem do zawodów uczniowie są zobowiązani do zapoznania się z Regulaminem OLiJP–SP, terminarzem  zawodów na dany rok, materiałami przygotowanymi na dany rok, a także do informowania – przed zawodami I i II stopnia KO, a przed zawodami III stopnia – KG o wszelkich wątpliwościach bądź problemach związanych z udziałem w Olimpiadzie – zwłaszcza w nagłych wypadkach.

            Uczestnik o stwierdzonej dysleksji lub dysgrafii czy innych dysfunkcjach może przekazać członkom jury aktualną opinię o dysfunkcji z właściwej poradni. Jury bierze pod uwagę opinię o dysfunkcji wyłącznie wówczas, jeśli niższa ocena pracy wynika z opisanych w opinii trudności w poprawnym pisaniu.

            Przebieg zawodów

            Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych organizowana jest jako trójstopniowe zawody o zasięgu ogólnopolskim.

            I stopień − Zawody szkolne 14.11.2019 r. godz. 14.00

            II stopień − Zawody okręgowe

            III stopień − Zawody ogólnopolskie 

             

            Zawody I stopnia

            odbywają się w naszej szkole 14 listopada 2019 r. o godz. 14.00 (numer sali podamy w późniejszym terminie). Przebiegają w następujący sposób:

            1. W zawodach I stopnia uczestników obowiązuje zakres wiedzy i umiejętności ujęty w podstawie programowej z języka polskiego dla szkół podstawowych wystarczający do uzyskania oceny bardzo dobrej na zakończenie nauki przedmiotu, poszerzony o zagadnienia przedstawione na dany rok przez KG OLiJP–SP
            2. Komitet Główny OLiJP–SP podaje wykaz lektur oraz tematy, które będą obowiązywały na tym etapie. Uczestnik przygotowuje się do napisania pracy w domu. Podczas zawodów w szkole uczeń ma za zadanie napisać pracę na jeden z podanych tematów ‒ tematy dotyczą wskazanych lektur, proponowany jest także rodzaj wypowiedzi: rozprawka, sproblematyzowany opis, charakterystyka itp.
            1. Uczeń, który zamierza wziąć udział w Olimpiadzie, powinien o tym poinformować swojego szkolnego nauczyciela języka polskiego na dwa tygodnie przed zawodami szkolnymi.
            2. Na wniosek nauczyciela języka polskiego oraz ucznia, który zamierza przystąpić do Olimpiady, Dyrektor szkoły powołał Komisję Szkolną i wyznaczył termin zawodów.
            3. Koordynatorem z ramienia szkoły jest wicedyrektor p. Bożena Piekarska. Dyrektor szkoły p. Sebastian Krawczyk powołał komisję w składzie: Barbara Ignaciuk – szkolny koordynator Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, członkowie; Magdalena Aniśko, Wiktoria Gieglecka, Milena Labuda, Magdalena Lis, Anna Piechówka, Justyna Wilma.
            4. Czas pisania pracy wynosi dwie godziny lekcyjne. 
            5. Do zawodów okręgowych powinny zostać skierowane tylko prace najlepsze, których oceny odpowiadają ocenie bardzo dobrej lub celującej.
            6. Prace uczniów zakwalifikowanych do zawodów II stopnia zostają przekazane do Komitetu Okręgowego w terminie podanym na dany rok przez Komitet Główny.
            1. Uprawnienia olimpijczyków określa Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) oraz Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 poz. 357).

            Nagrody

            1. Laureaci Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych mogą otrzymywać nagrody książkowe, rzeczowe lub inne.
            2. Komitet Główny może przyznawać nagrody specjalne.

            Barbara Ignaciuk

             

        • Ogłoszenie
          • Ogłoszenie

          • Serdecznie zapraszamy dnia 31.10.2019 na godzinę 17:00 do jadalni szkolnej na spotkanie dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych podejmowanych przez dzieci i młodzież.

            Spotkanie zostanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej w Gdańsku.

            Kamila Osipowicz

        • Warsztaty "Chleb, miód i masło" w klasach trzecich
          • Warsztaty "Chleb, miód i masło" w klasach trzecich

          • W dniu 09.10.2019 odbyły się warsztaty dla klasy 3a,3b,3d i 3e.

            Podczas tych zajęć dzieci piekły małe chlebki, obijały masło przy tym śpiewając tematyczne piosenki.Na zakończenie warsztatów mogły w końcu zjeść to co zrobiły.

            Anna Kowalczyk 3a

            Anna Trella 3b

            Danuta Sobieraj 3d

            Karolina Sawicka-Błażejewska 3e

        • Kilka słów o hejcie, Hejt School Musical
          • Kilka słów o hejcie, Hejt School Musical

          • W dniach 3 i 4 października 2019 roku klasy 5i oraz 7a wraz z wychowawczyniami wzięły udział w bardzo interesującym spektaklu Hejt School Musical w reżyserii Szymona Jachimka oraz Tomasza Valldala-Czarneckiego. Spektakl poruszał problem hejtu w każdym środowisku.  Ukazane zostało to, w jaki sposób możemy przeciwdziałać temu problemowi.

            Krótko o treści: Szkoła im. Lepszych od Reszty to miejsce, w którym rządzą rankingi, dyscyplina i podstawa programowa. Tu dzieci same dokładają sobie cegieł do plecaków i proszą o więcej prac domowych. Gdy więc do grona uczniów dołącza Lea - miłośniczka teatru i wygłupów (a dla pani Dyrektor to jedno i to samo), szkolny porządek zostaje zachwiany. Czy w szkole, w której liczą się tylko wyniki, znajdzie się miejsce na sztukę i przyjaźń? I czy walka o bycie trochę innym od reszty w ogóle się opłaca?

            "Hejt School Musical", to kolejny po głośnych "Wikingach" autorski musical Teatru Komedii Valldal. Tym razem satyrycznym okiem przyglądamy się polskiej szkole. Wymagający i zastraszani nauczyciele, roszczeniowi rodzice, zdolni, ale bezwzględni wobec siebie uczniowie. W tym spektaklu oberwie się wszystkim. Również szkolnym kółkom recytatorskim.

            Ponad 80 aktorów w dwóch obsadach, drapieżny tekst, rockowa muzyka, dynamiczna choreografia, piękne retro-kostiumy i widowiskowa gra świateł. To spektakl, którego będą obawiali się wszyscy - od woźnej po kuratora...”.

             

            Polecamy obejrzeć!

            Magdalena Aniśko

            Beata Wilczyńska

             

        • Pozytywna Szkoła Podstawowa po raz kolejny włącza się do akcji  "Mikołaje, łączcie się!".
          • Pozytywna Szkoła Podstawowa po raz kolejny włącza się do akcji  "Mikołaje, łączcie się!".

          • Szanowni Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

            Mając w pamięci Państwa przychylność, zapraszamy do włączenia się w akcję świąteczną "Mikołaje! Łączcie się".

            Do Świąt jeszcze trochę czasu, ale my już szukamy Mikołajów, którzy chcieliby pomóc najmłodszym podopiecznym Funduszu Dzieci Osieroconych i Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

            Na stronie Fundacji Hospicyjnej dostępna jest już imienna lista dzieci z dołączonym spisem przedmiotów, które obdarowywani lub ich opiekunowie chcieliby znaleźć pod choinką. Są nimi zarówno dzieci chore, ich zdrowe rodzeństwo oraz dzieci osierocone. Wśród potencjalnych prezentów znajdują się zabawki i książki, oczywiście słodycze, ale także ubranka w konkretnym rozmiarze, kosmetyki, środki czystości, drobny sprzęt rehabilitacyjny i żywność.

            Zachęcamy do klasowego zorganizowania prezentów dla wybranych dzieci. Z przedstawionych list można wybrać dowolną rzecz.

            Więcej informacji na stronie internetowej http://fundacjahospicyjna.pl/pl/wsparcie-socjalne/mikolaje-laczcie-sie.

            Prosimy o zgłaszanie chętnych klas do p. Doroty Warmińskiej lub p. Ewy Ławickiej. Informacja musi zawierać numer, imię dziecka oraz rzecz (rzeczy), którą zakupi dana klasa. Na gotowe prezenty czekamy do 12.11.2019 r.

            Pokażmy, że potrafimy pomagać!

            Organizatorzy

            Koło wolontariatu

        • Wspieramy małych pacjentów z oddziałów onkologicznych
          • Wspieramy małych pacjentów z oddziałów onkologicznych

          • Od sześciu lat w listopadzie Fundacja Mam Marzenie organizuje zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych. Okazją do przeprowadzenia zbiórki jest obchodzony 25 listopada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.

            Pozytywna Szkoła Podstawowa również dołącza do akcji! Będziemy pomagać trójmiejskim oddziałom onkologicznym. Pluszowe maskotki, gry, zabawki oraz materiały plastyczne można dostarczyć do sali A1.4a od 28.10.2019 do 5.11.2019.

            Koordynatorzy akcji:
            Agnieszka Souczek i Aneta Skierska

        • Wystawa prac kl. 4 b
          • Wystawa prac kl. 4 b

          • Uczniowie kl. 4 b serdecznie zapraszają na wystawę swoich prac, która znajduje się na holu szkoły - I piętro. Własnoręcznie wykonali "Akademię pana Kleksa".

        • „Polubić Pana Tadeusza” – dzieło Adama Mickiewicza 16.10.2018 r.
          • „Polubić Pana Tadeusza” – dzieło Adama Mickiewicza 16.10.2018 r.

          • Po omówieniu lektury „Pan Tadeusz” – A. Mickiewicza – uczniowie kl. 8 d przygotowali wspaniałą ucztę w nawiązaniu do tekstu. Były przeróżne potrawy, kawa podana w pięknej porcelanie, jednak najbardziej smakował wszystkim staropolski bigos, przygotowany przez M. Westhal i M. Zwolińską.

    • Kontakty

      • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
      • (58) 341-25-06
      • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk 80-177 Gdańsk Poland
      • tel. (58) 341-25-06 azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 7:00 - 15:00
      • Sekretarz Szkoły Anna Ruczyńska tel. (58) 341 25 06 wew. 106 tel. 604 420 063 a.ruczynska@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 8:00 -16:00
      • Dyrektor Szkoły Sebastian Krawczyk tel. (58) 341 25 06 wew. 105 Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 8:15-9:30
      • Pedagogo/Psycholog tel. (58) 341 25 06 wew. 125 tel. 539 111 857 pedagog@pozytywneinicjatywy.pl