• Konkursy kuratoryjne
     • Konkursy kuratoryjne

     • W roku szkolnym 2019/2020 Pozytywna Szkoła Podstawowa zgłosiła  swój udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych z j. polskiego, j. angielskiego, matematyki, informatyki, geografii, biologii, fizyki, chemii, historii oraz  j. niemieckiego organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Zgodnie z ramowym regulaminem wojewódzkich konkursów przedmiotowych w I stopniu (szkolnym) konkursów może wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej od klasy IV.

      Każdy uczeń , który zgłosi chęć udziału w konkursie, zobowiązany jest przedłożyć  wypełnioną KOMPUTEROWO „Kartę zgłoszenia ucznia do konkursu”. Wypełnione komputerowo karty prosimy składać do poniedziałku 7 października w Sekretariacie Uczniowskim.


      Terminy Konkursów Przedmiotowych etap I szkolny:


      J. polski- 18.10.2019 r. godz.14:00

      J. angielski- 15.10.2019 r. godz.14:00

      J. niemiecki- 23.10.2019. godz.14:00

      Historia- 25.10.2019 r. godz.14:00

      Biologia- 22.10.2019 r. godz.14:00

      Geografia- 21.10.2019 r. godz.14:00

      Matematyka- 17.10.2019 r. godz.14:00

      Fizyka- 16.10.2019 r. godz.14:00

      Chemia- 05.11.2019 r. godz.14:00

      Informatyka- 07.11.2019 r.godz.14:00


      Jednocześnie informujemy, że wszelkie informacje dotyczące konkursów oraz ich kolejnych etapów znajdują się w Szczegółowych Regulaminach Konkursów na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku.


      Karta zgłoszenia: wzor-karty-zgloszenia-ucznia-do-konkursu-przedmiotowego-na-rok-szkolny-2019-2020.doc      Bożena Piekarska

      Wicedyrektor


    • Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego
     • Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

     • W czwartek, 26 września dwie drugie klasy - 2c i 2d pojechały na cały dzień do gospodarstwa agroturystycznego, gdzie dzieci piekły bułeczki, przygotowywały ozdoby z masy solnej, malowały na szkle wzory kaszubskie, jechały wozem drabiniastym, podziwiały konie, a niektórzy doili nawet krowę!Cała wyprawa zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Dzięki tej wyprawie dzieci poznały kilka zawodów: piekarza - wyrabiając i piekąc bułeczki, artysty - robiąc ozdoby z masy solnej i malując na szkle, kowala - gdy oprowadzająca nas po gospodarstwie pani opowiadała nam, jak ważne są dla konia podkowy i kto je robi, rolnika - podziwiając zwierzęta gospodarskie, oglądając dawne maszyny rolnicze i słuchając opowieści pani. Była to ciekawa nauka, pomimo że nikt nie siedział w ławce.

      Anetta Bartoszyńska, Ewa Ławicka

    • Olimpiada Historyczna Juniorów 2019/2020
     • Olimpiada Historyczna Juniorów 2019/2020

     • Zapraszamy uczniów klas IV - VIII do udziału w Olimpiadzie Historycznej Juniorów 2019/2020. Jest to olimpiada o wysokim standardzie merytorycznym skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. Do Olimpiady może przystąpić każdy uczeń z klas IV - VIII. Zawody są trójstopniowe. Szczegółowy harmonogram dostępny jest pod adresem https://liblink.pl/WySFfmBTua

      ETAP SZKOLNY: będzie składał się z zadań o charakterze zamkniętym i otwartym (krótkie odpowiedzi) oraz z jednego zadania, którego wykonanie wymaga dłuższej wypowiedzi - wypracowanie na jeden z podanych przez Organizatora tematów (lista tematów znajduje się pod wskazanym linkiem https://liblink.pl/jwW0GxIkkS.

      Niezbędnym warunkiem uczestnictwa w Olimpiadzie jest dostarczenie do Sekretariatu Uczniowskiego zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika (załącznik 1 do Regulaminu Olimpiady) oraz zgody na przetwarzanie wizerunku uczestnika (Załącznik 2 do Regulaminu Olimpiady) w terminie do 04.10.2019 r. (piątek)

      Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem https://liblink.pl/tniZzM7rZu lub u nauczycieli historii p. Bogumiły Danowskiej, p. Michała Olszewskiego, p. Sebastiana Kisiela.

      Zalacznik_1._oswiadczenie_o_zgodzie_na_przetwarzanie_danych_osobowych_(1).docx
      Zalacznik_nr_2_wizerunek__(1).docx


      Serdecznie zapraszamy do udziału!

      Szkolny koordynator Olimpiady Historycznej Juniorów

      Sebastian Kisiel

    • Wyjątkowa lekcja historii
     • Wyjątkowa lekcja historii

     • Uczniowie klasy 5c i 6b uczestniczyli w lekcji historii na Westerplatte i w Twierdzy Wisłoujście.

      Uczniowie mieli okazję posłuchać wyjątkowych opowieści Pana Tomasza dotyczących historii półwyspu Westerplatte. Przejmujące były historie dotyczące 1. września 1939 roku. Wspólnie zapaliliśmy znicze przy grobach Obrońców Westerplatte.

      W Twierdzy Wisłoujście wrażenie zrobiły na nas armaty, bronie i przepiękny widok z wieży. 

      Takie lekcje historii i patriotyzmu polecamy każdemu.

      Iwona Hoffmann

      Milena Labuda

      Justyna Wilma

    • Konkurs ekologiczny „Zbieramy makulaturę- oszczędzamy las”
     • Konkurs ekologiczny „Zbieramy makulaturę- oszczędzamy las”

     • Pragniemy poinformować, że Nasza Szkoła ponownie podjęła wyzwanie i przystąpiła do konkursu ekologicznego „Zbieramy makulaturę- oszczędzamy las”.

      Konkurs zaczyna się w październiku. Poniżej przedstawiamy zasady konkursu:

      - Na terenie szkoły kontener będzie dostępny w terminie 7-8 października br. Do tego czasu uczniowie proszeni są o gromadzenie makulatury w domu.

      - Do szkoły makulaturę przynosimy w wyżej podanych dniach i wrzucamy bezpośrednio do kontenera.

      - Prosimy, aby makulatura była w odpowiedni sposób przygotowana (zawiązana i zważona)

      - Po oddaniu makulatury należy poinformować swojego wychowawcę kto i ile kilogramów makulatury oddał do kontenera.

      Zwycięzcą zostanie ta klasa, która uzbiera najwięcej makulatury!

      Pozostało Wam życzyć rekordowych wyników i satysfakcji z wzięcia udziału w tak proekologicznym przedsięwzięciu.

      Powodzenia!

      Organizatorki

      Magdalena Wróbel

      Katarzyna Jakubiak

    • Łączymy siły - Samorząd Uczniowski dla Promyka
     • Łączymy siły - Samorząd Uczniowski dla Promyka

     • 27 września odbędzie się loteria fantowa. Loterii towarzyszyć będzie stoisko z lemoniadą i popcornem. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na schronisko PROMYK.

      Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wsparcia inicjatywy zainicjowanej przez Radę Rodziców.

      Samorząd Uczniowski.

    • Zabawa z samogłoskami w klasie 4 B
     • Zabawa z samogłoskami w klasie 4 B

     • Samogłoska jest głoską, która powstaje przy udziale więzadeł głosowych. W czasie jej artykulacji strumień powietrza przepływa przez kanał głosowy, nie napotykając przeszkód (dochodzi do rozwarcia narządów mowy). Właśnie dlatego podczas wymowy samogłoski słyszalna jest tylko jedna głoska.

      Jak wytłumaczyć to dzieciom? Najprościej poprzez zabawę i tak właśnie zrobiliśmy.

      Najpierw uczniowie artykułowali głoski, a następnie malowali usta szminką i odciskali kształt litery na papierze. Było dużo śmiechu, przy okazji pracowała przepona, a to również wspaniałe ćwiczenie. Dzieci trochę się pobrudziły, jednak umorusane dziecko, to szczęśliwe dziecko, a co najważniejsze samogłoski zapamiętane!

      Barbara Ignaciuk

    • Uczniowie klasy 7a i 7c na integracji
     • Uczniowie klasy 7a i 7c na integracji

     • 23.09.2019 r. klasy 7a i 7c z wychowawcami wyjechały na jednodniową wycieczkę, która miała na celu integrację uczniów.

      Uczestnicy musieli stawić czoła wielu trudnym zadaniom w trakcie których budowali więzi, rozwijali kreatywne myślenie i świetnie się bawili.

      Dorota Warmińska

      Beata Wilczyńska

    • Sprzątanie świata!
     • Sprzątanie świata!

     • Wszyscy wiemy jak ważne jest dbanie o środowisko! Dlatego w piątek 20.09.2019 r klasa 7c wraz z wychowawczynią Dorotą Warmińska i panią Beatą Wilczyńska wzięła udział w akcji "Sprzątanie Świata 2019" organizowanej przez Gminę Miasta Gdańska.

      Zadaniem uczniów było sprzątnie plaż i okolic Jelitkowa. Tego dnia ciężką pracę udało się połączyć  ze świetną zabawą.

      Dorota Warmińska

    • Wspólne kibicowanie
     • Wspólne kibicowanie

     • Korzystając z zaproszenia, jakie dostała Nasza Szkoła, uczniowie klasy 5D w składzie: Jadzia, Zuzia, Kamil, Damian, Olivier i Wiktor wraz z Panem Tomaszem (Tatą Wiktora) oraz wychowawcą Katarzyną Zapart wybrali się na mecz Lechia Gdańsk - Korona Kielce.

      Dla niektórych osób była to pierwsza wizyta na Stadionie PGE Arena oraz na rozgrywanym na nim meczu.  Wspólnie dopingowaliśmy drużynę z Gdańska, dobrze się przy tym bawiąc. Lechia nie zawiodła nawet najmłodszych kibiców i pokonała Koronę Kielce 2:0. 

    • Konkurs "św. Jan Paweł II - Wstańcie, chodżmy!"
     • Konkurs "św. Jan Paweł II - Wstańcie, chodżmy!"

     • Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu dla szkół podstawowych organizowanego przez Zespól Szkół Katolickich im. Św. Jana Pawła II w Gdyni pt. "Święty Jan Paweł II i Wielkie Tematy -Wstańcie, chodźmy!"- Edycja 2019.

      Temat konkursu nawiązuje do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego, który będziemy obchodzić 13 października b.r.

      Zapraszamy do udziału w kategoriach:

      I.Literatura – uczestnik przesyła własny utwór literacki – wiersz, podejmujący temat: „Wstańcie, chodźmy”. Komisja Konkursowa, oceniając pracę, weźmie pod uwagę następujące kryteria: oryginalność ujęcia tematu, zawartość treściową utworu, styl i język wypowiedzi, zapis (poprawność ortograficzna i interpunkcyjna).

      II. Plastyka – uczestnik przesyła pracę własną nawiązującą do tematu: „Wstańcie, chodźmy!” (technika dowolna). Komisja Konkursowa, oceniając pracę, weźmie pod uwagę następujące kryteria: oryginalność ujęcia tematu i zastosowane środki wyrazu artystycznego.

      Prace należy składać u katechetów do dnia 30 września b.r.

      W konkursie mogą brać udział uczniowie klas 1- 8. Uczestnik może brać udział w obydwu kategoriach.

      Trzy najciekawsze prace z każdej kategorii wezmą udział w finale konkursu w Gdyni.

      Prace powinny zawierać dane uczestnika konkursu: imię i nazwisko ucznia, nazwę i pieczątkę szkoły, nazwisko opiekuna, który przygotował ucznia do konkursu. Potrzebna jest również zgoda Rodo (formularz u katechetów).

      Finał Wojewódzkiego Konkursu „Święty Jan Paweł II i Wielkie Tematy – Wstańcie, chodźmy!” i wręczenie nagród we wszystkich kategoriach odbędzie się w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Gdyni dnia 22 października 2019 roku o godzinie 14.00.

      Laureaci Konkursu otrzymują nagrody, a wszyscy uczestnicy - pamiątkowe dyplomy.

      Serdecznie zapraszamy do licznego udziału!

      Katecheci PSP

    • Najmłodsi też są EKO!
     • Najmłodsi też są EKO!

     • 20 września, klasy 2c i 2d ze swoimi wychowawczyniami brały udział w akcji "Sprzątanie Świata". Dzieci w rękawiczkach ochronnych, z workami na śmieci wyruszyły ze szkoły. Idąc przez pobliski lasek, doszły do zbiornika retencyjnego, który obeszły, rozglądając się uważnie i starając się nie ominąć nawet najmniejszego papierka. Po zapełnieniu worków, wróciły do szkoły. Oby ich praca nie była potrzebna w przyszłym roku.

      A. Bartoszyńska, E. Ławicka

    • „Nad Jankiem szumiały brzozy…”
     • „Nad Jankiem szumiały brzozy…”

     • Ostatnie lekcje języka polskiego były wyjątkowe. Przenieśliśmy się do XIX wieku, do wioski, w której mieszkał Janko Muzykant. Szczegółowo omówiliśmy jego losy. Z uwagą pochyliliśmy się nad trudnym dzieciństwem chłopca. Analizowaliśmy i interpretowaliśmy zdanie po zdaniu. Czyż chcielibyśmy być w jego skórze? Kto był na lekcjach, ten wie, jakie to pytanie.

      Na jednej z lekcji przeprowadziliśmy postępowanie sądowe nad Jankiem Muzykantem, który włamał się do dworu i dotknął skrzypiec. Oskarżyciele przedstawili zarzuty i argumenty oraz zażądali surowej kary. Obrona przywoływała argumenty świadczące na korzyść Janka. Sąd wydał wyrok, uwzględniając okoliczności łagodzące. Padło przy tym wiele słów oskarżających w stosunku do matki naszego bohatera…

      Argumentacja to trudna sztuka, więc aby ją przećwiczyć, na kolejnej lekcji napisaliśmy wspólnie mowę obrończą Janka Muzykanta. Pamiętaliśmy o najważniejszych wyznacznikach tej formy wypowiedzi.

      Na ostatnich zajęciach poświęconych lekturze pojawiła się… matka Janka Muzykanta! Okazało się, że słyszała wszystko to, co o niej mówiliśmy. Nie była zadowolona. Przeprowadziła lekcję poświęconą cechom gatunkowym noweli i jej budowie. Do aktywnej pracy motywowała nas drewnianą łyżką. Na własnej skórze mogliśmy poczuć, że nie były to łatwe czasy.

       

      Klasa 6 B, 6 C, 6 F, 6 G

      i nauczycielka języka polskiego Milena Labuda

    • Integracja z "motyką na bulwy" we Wdzydzach Kiszewskich!
     • Integracja z "motyką na bulwy" we Wdzydzach Kiszewskich!

     • W minioną sobotę Młodzi Kaszubi odwiedzili Wdzydze Kiszewskie i uczestniczyli w festynie "Z motyką na bulwy".

      Dzieci zwiedziły dawne domy kaszubskich rodzin, szkołę i kościół. Uczestniczyły w ziemniaczanych zabawach przy ognisku. 

      To była udana integracja!

      Justyna Wilma

    • Jesienna przygoda z dyniami
     • Jesienna przygoda z dyniami

     • W poniedziałek 16 września klasy 1b i 2e udały się na dyniową farmę.

      Tu uczniowie mieli okazję poznać rózne gatunki dyń, posmakować dyniowych babeczek i ozdobić swoją własną dynie. Najwięcej radości jednak przyniosły zabawy z animatorkami i szukanie dyni w labiryncie z kukurydzy. Wszystko zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Po powrocie wszyscy zgodnie uznaliśmy, ze to był udany wyjazd.

      Dorota Maryńczak

    • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)
     • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM)

     • Szanowni Państwo i Szanowni Uczniowie,

      nasza szkoła uczestniczy w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) organizowanej w dniu 4 października 2019 r. pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

      Celem bezpłatnej akcji edukacyjnej jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

      Zachęcamy naszych uczniów do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na pracę plastyczną na temat: „Rymowanki o tabliczce mnożenia”, np.: „Mam w piórniku kredek kilkanaście", „Cztery razy cztery to jest szesnaście”, na kartce formatu A4 lub A3, wykonane techniką dowolną. Prace należy oddać nauczycielowi matematyki do dnia 04.10.2019 r. podpisane czytelnie imieniem i nazwiskiem oraz klasą.

      W piątek 04.10.2019 r. chętni uczniowie będą mogli w naszej szkole aktywnie uczestniczyć w akcji poprzez wybieranie losów z trudnymi przypadkami tabliczki mnożenia. Jeżeli dziecko poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł: Ekspert Tabliczki Mnożenia.

      Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!

      Zespół nauczycieli matematyki.

       

      Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: www.wmtday.org.

       

    • Integracja w kinie klasy 7b
     • Integracja w kinie klasy 7b

     • 16.09 Uczniowie klasy 7B z wychowawczynią oglądali w kinie film: "Piłsudski".

      Można stwierdzić, że była to ciekawa lekcja historii. Połączyliśmy naukę z rozrywką.

      Weronika Krawczyk

    • ​​​​​​​A może Mikołaj w tym roku przyjdzie już we wrześniu?
     • ​​​​​​​A może Mikołaj w tym roku przyjdzie już we wrześniu?

     • Program Stypendia św. Mikołaja Fundacji Świętego Mikołaja na start ...

      Drodzy Rodzice oraz Uczniowie,

      Jak co roku zachęcamy do składania wniosków o przyznanie rocznego Stypendium Św. Mikołaja. W zakładce stypendia znajdują się najważniejsze informacje dotyczące warunków uzyskania stypendium.

      Szczegółowe informacje wraz z wnioskiem oraz załącznikami do wniosku znajdują się w regulaminie Programu Stypendia Św. Mikołaja Fundacji Świętego Mikołaja.

      Ważne daty! 

      Wnioski przyjmujemy w sekretariacie uczniowskim do 20 września, a posiedzenie komisji stypendialnej odbędzie się 27 września br.

      Sebastian Krawczyk

    • Okulary dla Afryki
     • Okulary dla Afryki

     • Co zbieramy?
      – przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych

      – używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).

      Jak przygotować okulary?

      – Najpierw sprawdź czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy! W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
      – Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
      – Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
      – Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr!!!
      – Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.

       

      Okulary wkładamy do kartonu przy wejściu do szkoły naprzeciw sekretariatu uczniowskiego do 30 września.

      Zebrane okulary zostaną przekazane do Salonu Optycznego w Galerii Bałtyckiej w Gdańsku Wrzeszczu.

       

      Dołącz do akcji!

      Okularnicy z PSP.

  • Kontakty

   • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
   • azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl
   • (58) 341-25-06
   • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk 80-177 Gdańsk Poland