• Uczniowie klasy 4d i 4e podbili Łebę!
     • Uczniowie klasy 4d i 4e podbili Łebę!

     • W dniach 20-22 maja klasa 4d i 4e wybrała się na wycieczkę do Łeby.

      W  programie wycieczki było zwiedzanie Sea Parku w Sarbsku, Słowińskiego Parku Narodowego, Labiryntu 3D w Łebie oraz zabawa na pływalni i gry sportowe.

      Pogoda i humory dopisały :) 

      Katarzyna Zapart i Mateusz Ptaszyński

    • Projekt Superkoderzy
     • Projekt Superkoderzy

     • W maju zakończyliśmy z uczniami klasy 5a projekt #Superkoderzy, który realizowaliśmy przez cały rok szkolny.

      Budowaliśmy i programowaliśmy roboty Lofi. Sterowanie robotem z urządzenia mobilnego było łatwe, ale budowanie, a potem przebudowy to jednak było wyzwanie. Z uczniami pracował Pan Marcin Bildziuk, a pomagała Pani Krystyna Kolendo-Dzięgielewska.

      Dziękujemy Firmie Orange za możliwość udziału w projekcie. Od września z robotami Lofi będą pracować kolejni uczniowie z naszej szkoły.

    • Rozstrzygnięcie konkursu "Zaprojektuj robota"
     • Rozstrzygnięcie konkursu "Zaprojektuj robota"

     • Biblioteka Kokoszki, Pozytywna Szkoła Podstawowa oraz Fundacja Pasja i Talent rozstrzygnęli konkurs!

      Nasi Uczniowie zajęli II i III miejsce, oraz otrzymali wyróżnienia.

      II miejsce należy do Mateusza Odya,

      III miejsce otrzymała Zuzanna Szporko.

      Wyróżnienia są dla:

      Filipa Celejewskiego,

      Kacpra Małkowskiego,

      Oliwii Pypeć,

      Zofii Pypeć,

      Tymoteusza Wiktorko,

      Adama Łukasiewicza,

      Norberta Dederowskiego,

      Poli Zastawnej.

       

      Wszystkim gratulujemy wyników i zapraszamy po odbiór nagród do Biblioteki Kokoszki!

       

       

    • Całodniowa wycieczka klas 0A, 0B, 1E
     • Całodniowa wycieczka klas 0A, 0B, 1E

     • 23 maja wybraliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego u Rychertów w Kiełpinie. 

      Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji. Z panią gospodynią upiekliśmy pyszne, aromatyczne bułeczki. Mieliśmy okazję poznać zwierzęta mieszkające w wiejskiej zagrodzie: owce, kozy, kury, gęsi, króliki, konie. Chętni mogli nawet wydoić krowę !!! Ogromną atrakcją okazała się przejażdżka wozem drabiniastym. Na zakończenie naszej wycieczki samodzielnie upiekliśmy w ognisku pyszne kiełbaski.

      To był bardzo udany dzień.

      Anna Cywińska, Monika Bukowska, Dorota Maryńczak

    • Karol Szczygieł z klasy 5c zajął I miejsce w konkursie „Od szkolniaka do żaka”
     • Karol Szczygieł z klasy 5c zajął I miejsce w konkursie „Od szkolniaka do żaka”

     • W dniu 16 maja 2019 roku odbył się finał konkursu „Od szkolniaka do żaka”.

      Z naszej szkoły do ostatniego etapu zakwalifikował się Karol Szczygieł z klasy 5c. Podczas uroczystego podsumowania V edycji konkursu,które odbyło się 21 maja ogłoszono wyniki wraz z wręczeniem dyplomów i nagród.

      Miło nam poinformować, że Karol Szczygieł zajął I miejsce wśród uczniów klas V i VI.

      GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

       

      Koordynator szkolny

      Anna Popielarska

    • Półkolonie letnie - rekruracja
     • Półkolonie letnie - rekruracja

     • W okresie ferii letnich organizujemy w naszej szkole półkolonie letnie.

      TURNUS 1 w terminie 24.06.2019 - 28.06.2019

      WARIANT I POZYTYWNE WAKACJE W SZKOLE

      WARIANT II POZYTYWNI ŁOWCY PRZYGÓD

      WARIANT III ROBOFAN

      TURNUS 2 w terminie 01.07.2019 - 05.07.2019

      WARIANT I POZYTYWNE WAKACJE W SZKOLE

      WARIANT II POZYTYWNI ŁOWCY PRZYGÓD

      WARIANT III ROBOFAN

      TURNUS 3 w terminie 08.07.2019 - 12.07.2019

      WARIANT I POZYTYWNE WAKACJE W SZKOLE

      WARIANT II POZYTYWNI ŁOWCY PRZYGÓD

      WARIANT III ROBOFAN

       

      Warunkiem udziału wychowanka/ucznia w półkoloniach jest:

      1. Złożenie w sekretariacie szkoły prawidłowo wypełnionej karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku w nieprzekraczalnym terminie do 03.06.2019 (poniedziałek)* (nieakceptowana jest wersja elektroniczna przesłana na e-mail szkoły; z uwagi na obowiązek zgłoszenia wypoczynku do kuratorium oświaty, termin jest ostateczny).

      2. W przypadku wyboru wariantu II, III należy dokonać wpłaty pełnej kwoty w sekretariacie szkoły w terminie do 03.06.2019 (poniedziałek).

      3. Informujemy, że w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w półkoloniach rodzice lub opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do poinformowania pisemnie o tym organizatora, 7 dni przed rozpoczęciem turnusu, co uprawnia do zwrotu 90% opłaty (warunkiem zwrotu jest posiadanie oryginału paragonu z kasy fiskalnej). Za nieobecność uczestnika lub rezygnację w trakcie trwania turnusu zwrot opłaty nie przysługuje.

      * Karty kwalifikacyjne i programy poszczególnych turnusów znajda Państwo w odnośnikach.

       

      Wicedyrektor

      Anna Olkowska

    • Zaproszenie na XIV Rodzinny Bieg Gdańszczan
     • Zaproszenie na XIV Rodzinny Bieg Gdańszczan

     • W imieniu Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zapraszamy na XIV Rodzinny Bieg Gdańszczan, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2019 r. Bieg na dystansie ok. 3000 m rozpocznie się o godzinie 10:00 na ul. Szafarnia.

      Przypominamy, że Podstawową ideą Biegu jest udział. Nie ma podziału na kategorie wiekowe i nie ma klasyfikacji końcowej. Każdy uczestnik zostanie wyposażony w elektroniczny identyfikator „chip”, dzięki któremu na mecie będzie możliwa szybka klasyfikacja.

      Zapisy do biegu odbywają się elektronicznie na stronie: https://zapisy.sts-timing.pl/507/ do 04.06.2019 r. Limit startujących to 1500 osób.

      Odbiór pakietów startowych jest możliwy w dniach 6 i 7 czerwca 2019 r. w godzinach 8:00 – 15:00 i 17:00 – 19:00 w Biurze Biegu w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego, Al. Grunwaldzka 244, 80-314 Gdańsk.

      Pozniżej kilka niezbędnych dokumentów.

      REGULAMIN_XIV_RODZINNEGO_BIEGU_GDANSZCZAN​​​​​​​

      OSWIADCZENIE_ZAWODNIKA

      OSWIADCZENIA_UCZESTNIKOW_DO_REGULAMINU

      ZGODA_RODZICOW_-_BIEG_GDANSZCZAN


      Serdecznie zapraszamy!


      źródło obrazka: http://www.gzsiss.pl/

    • Rozstrzygnięto konkurs w ramach PIĄTKÓW PEŁNYCH POMYSŁÓW.
     • Rozstrzygnięto konkurs w ramach PIĄTKÓW PEŁNYCH POMYSŁÓW.

     • Zespół nauczycieli, zajmujących się w PSP pomocą psychologiczno-pedagogiczną zainicjował nową akcję dla uczniów - PIĄTKI PEŁNE POMYSŁÓW. Ideą piątków jest przekazywanie chętnym dzieciom zadań do rozwiązania, za które (w drodze losowania wśród zgłoszonych uczestników) będą otrzymywać nagrody. W piątek 24 maja chętni odpowiadali na 5 pytań związanych z wiedzą o naszej szkole. 

      Uczniowie zabrali się do zadania z pełną werwą. Młodzież miała 3 godziny na udzielenie odpowiedzi, które miała przygotować na kartkach i przynieść do gabinetu pani logopedy, Alicji Hołubickiej. Pięć pytań przygotowanych wspólnie z Panią Ewą Krzysiak dotyczyło wiedzy o pracownikach i szkole, m.in. kto prowadzi koło wolontariatu, jak nazywają się Panie wicedyrektor oraz Panie z sekretariatu uczniowskiego. Nagrodą były przybory szkolne oraz przywilej otrzymania karty "VIP obsługa bez kolejki" w stołówce Gastrohouse, co sprawiło zwycięzcom największą radość. W piątek 24 maja zwyciężyli: Ania Peplińska, Iga Michalak, Maks Korecki oraz Kuba Wójciga.

      Pomysłodawcy akcji gratulują serdecznie zwycięzcom oraz zachęcają do wzięcia udziału w kolejnej edycji PIĄTKÓW PEŁNYCH POMYSŁÓW! 

    • IV Pozytywny Festyn Rodzinny – Dziękujemy!
     • IV Pozytywny Festyn Rodzinny – Dziękujemy!

     • W sobotę 25 maja odbył się IV  Pozytywny Festyn Rodzinny zorganizowanym przez  Pozytywną Szkołę Podstawową. Tradycyjnie festyn cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej oraz mieszkańców dzielnicy Kokoszki.  Podczas Festynu, który rozpoczął się o godzinie 10:00 na rodziny z dziećmi czekało wiele atrakcji zarówno na terenie zewnętrznym, jak również w salach naszej Pozytywnej Szkoły. 

      Na boiskach odbywały się igrzyska sportowe przygotowane przez Pozytywnych wuefistów, pokazy parkouru przygotowane przez  Movement Arena, rozgrywki siatkowe  prowadzone przez Gedanię oraz rozgrywki Mini Piłki Nożnej. Na dzieci czekały dmuchane place zabaw, mała gastronomia przygotowana przez Vege Budę, Diety od Brokuła, Astrę jak również występy taneczne przygotowane przez Studio A, Qumpli oraz naszych uczniów Amelię Listwan z 3c, Oliwię Laskowskiej z 3f, Kubę Kępkę z 6b oraz Karinę Lindenau z 3a. Również na zewnątrz uczestnicy Festynu mogli oglądać wozy straży miejskiej, policji, straży pożarnej oraz samochody Jeep wystawione przez firmę Schewe. Na stoisku europejskim Eurostella Gryf Junior prowadziła loterię fantową, a Polska Akcja Humanitarna poprzez zabawę uczyła o zagadnieniach  Edukacji Globalnej. Na stoisku Wód Gdańskich uczestnicy mogli m.in. zasadzić rośliny w słoikach, a tuż obok uczniowie  próbowali swoich sił jako przedsiębiorcy na kiermaszu gier, zabawek i innych fajnych rzeczy. Na patio szkolnym pojawiła się ciuchcia dla najmłodszych przygotowana przez  Stowarzyszenia Miłośników Kolei Kokoszkowskiej.
      Wewnątrz szkoły Nadmorskie Centrum Medyczne przeprowadzało m.in. badania spirometryczne oraz okulistyczne i zachęcało do bezpłatnego zbiegu zaćmy w Szpitalu Jednodniowym przy ul Otomińskiej. Centrum Kalina mierzyło ciśnienie oraz przeprowadziła badania słuchu. Archi-tektura stworzyła wraz z odwiedzającymi  urbanistyczną wizję Kokoszek w formie makiety z kartonu. Fundacja Krewaktywni  szkoliła z udzielania pierwszej pomocy  oraz oferowała masaże lecznicze i relaksacyjne, firma VitalmedClinic przeprowadziła konsultacje z fizjoterapii, a chętnym fima Fit Klub mierzyła wiek metaboliczny.  Zespół informatyków wraz z Fundacją Pasja i Talent zorganizował warsztaty z kodowania i robotyki oraz zaprezentował gogle wirtualnej rzeczywistości i ozoboty. Na uzdolnionych manualnie czekały hafty i inne robótki ręczne oraz szycie na maszynie serduszek dla pacjentek po mastektomii, a wszystko to we współpracy z Amazonkami Gdańskimi oraz Panią Doktor Iwoną Chruścicką chirurg onkolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologicznego w Gdańsku, która wygłosiła prelekcję na temat „ Profilaktyka nowotworów piersi”. W Bibliotece odbył się 3Dzień Technologii z licznymi warsztatami związanymi z nowoczesną technologią. Podczas festynu zbierane były datki na Fundację  Hospicjum Pomorze Dzieciom.

      Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody w licznych konkursach odbywających się  w trakcie festynu oraz uczestniczącym firmom i organizacjom, które przyczyniły się do kolejnego sukcesu Pozytywnego Festynu Rodzinnego:

      - Ziaja

      - Jeronimo Martins Polska, sklepy sieci Biedronka

      - Planeta Energii

      - Helios

      - Orange

      - MBank

      - Nadmorskie Centrum Medyczne

      - Archi-tektura

      - Centrum Kalina

      - VitalmedClinic

      - Europejska Fundacja Krewaktywni

      - Fit Klub

      - Fundacja Pasja i Talent

      - AmazonkiGdańskie

      - Qumple

      - Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej

      - Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki

      - Gedania

      - Movement Arena

      - Schewe

      - Polska Akcja Humanitarna

      - Eurostella Gryf Junior

      - Studio A

      - Klub Karate Sonkei

      - Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom

      -Vege Buda

      - Diety od Brokuła

      - Gdańskie Wody

      - Bart Land

      - Astra

      - Policja

      - Straż Pożarna

      -Straż Miejska

      - Nauczyciele Pozytywnej Szkoły Podstawowej

      - Prowadzący Festyn: Karolina Sawicka, Mariusz Szpejewski, Waldemar Raczkowski

      - Harcerze

      - Wolontariusze PSP

      - Pomoc techniczna: Pan Zbyszek, Pan Andrzej, Pan Patryk, Pan Adam

       

      Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, dobrą zabawę oraz wspaniale spędzony dzień.

      Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj dzięki uprzejmości Pani Moniki Butrykowskiej- Grzelak: https://liblink.pl/SeGCSQErfg

       

      Organizator:

      Pozytywna Szkoła Podstawowa

    • Nikola Czarnecka z klasy 8b złotą medalistką Mistrzostw Świata "International Dance Open Zagrzeb 2019"
     • Nikola Czarnecka z klasy 8b złotą medalistką Mistrzostw Świata "International Dance Open Zagrzeb 2019"

     • W dniach 9-12.05.2019 r odbyły się Mistrzostwa Świata -  International Dance Open Zagrzeb 2019w których brała udział nasza Uczennica z klasy 8b - Nikola Czarnecka uczęszczająca do Gdańskiej Szkoły Artystycznej.

      Przez 4 dni rywalizacji konkursowej zaprezentowało się około 12 tysięcy tancerzy z 15 państw. Jadąc do Zagrzebia nikt nie spodziewał się tak dobrych wyników!

      13 miejsc medalowych! Najwyższe wyróżnienie - czyli złoty bilet na Galę Finałową! 

      Nikola wraz z grupą zdobyła dwa złote medale i jeden srebrny!

      Mistrzostwo świata w kategoriach opisanych poniżej. Jako jedyny zespół z Polski dostała się też na Galę finałową reprezentując nasz kraj!

      Złoto - grupa 1 "Poem about death" kat. grupa contemporary youth,

      Złoto - grupa 1 "Human" kat. grupa open youth,

      Srebro - grupa 104 "Nienawiść" kat. grupa contemporary junior.

      Sylwia Mula 

      Gdańska Szkoła Artystyczna

       

      źródło plakatu:

      http://www.infozagreb.hr/events/zagreb-for-children/fit-kids-championship-international-dance-open-zagreb-2019-5cd3ce529c736

    • Uczniowie klasy 1c i 1d w Seaparku
     • Uczniowie klasy 1c i 1d w Seaparku

     • Dnia 20.05.2019 r. klasy 1 c i 1 d wybrały się na całodniową wycieczkę do Seaparku w Sarbsku.

      Czekało tam na nas mnóstwo atrakcji. Oglądaliśmy pokazy uchatek, makiety zwierząt morskich w oryginalnych rozmiarach, zwiedzaliśmy wrak na wspak, oceanarium prehistoryczne 3D oraz rozmawialiśmy z sympatycznym wielorybkiem podczas interaktywnego show. Świetnie bawiliśmy w czasie przejażdżki kolejką, a także na licznych placach zabaw. To była niezapomniana wycieczka! 

      Anetta Bartoszyńska 

      Ewa Ławicka

    • PRAWYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
     • PRAWYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

     • W  dniu 23 maja w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku odbyły się prawybory do Parlamentu Europejskiego.

      Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w akcję organizowaną przez Centrum Edukcji Obywatelskiej. Udział w głosowaniu mogli wziąć uczniowie klas 6 – 8. Frekwencja wyniosła 45,8 %. Wyniki wyborów przedstawiliśmy na wykresie.

      Szkolna Komisja Wyborcza

      Ewa Krzysiak i Oskar Skomski

    • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "ZAPROJEKTUJ ROBOTA"
     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "ZAPROJEKTUJ ROBOTA"

     • Biblioteka Kokoszki, Pozytywna Szkoła Podstawowa oraz Fundacja Pasja i Talent zapraszają na rozstrzygnięcie konkursu Zaprojektuj robota, które odbędzie się jutro (tj. sobota) o 10.30 w bibliotece. Zapraszamy!

    • Jakub Ślusarz z klasy 2A – został finalistą, a Adam Gort z klasy 2A odebrał wyróżnienie w Wielkim Maratonie Czytelniczym.
     • Jakub Ślusarz z klasy 2A – został finalistą, a Adam Gort z klasy 2A odebrał wyróżnienie w Wielkim Maratonie Czytelniczym.

     • Nadszedł czas na podsumowanie tegorocznych edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego, w których łącznie wzięło udział ponad 7000 uczniów ze szkół z całej Polski oraz z jednej szkoły z Leicester w Wielkiej Brytanii. Naszą szkołę w kategorii klas 2- 3 reprezentowało 37 uczniów.

      Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i gratulujemy wytrwałości w poznawaniu nowych książek. Uczniowie z każdej grupy wiekowej musieli przeczytać po 7 tekstów i „zmierzyć się z nimi” podczas rozwiązywania testów.

      Podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 maja br. w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, nasi laureaci, finaliści i wyróżnieni, odebrali nagrody książkowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska. Wśród gości zaproszonych na uroczyste wręczenie nagród i dyplomów znaleźli się autorzy książek dla dzieci - pani Wioletta Piasecka, pani Elżbieta Zubrzycka oraz pan Andrzej Perepeczko, którzy swoją obecnością nie tylko zaszczycili galę, ale również skierowali do maratończyków krótkie przemówienia.

      Gratulujemy i serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

      Anna Kowalczyk

      koordynator WMC klas 2

    • Gala Honorowa Konkursu Kuratoryjnego! Wyniki 8. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2018/2019 W LUSTRZE KSIĄŻKI uczniów z kl. 7-8
     • Gala Honorowa Konkursu Kuratoryjnego! Wyniki 8. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2018/2019 W LUSTRZE KSIĄŻKI uczniów z kl. 7-8

     • W tym roku zgłosiło się do konkursu 214 szkół z Polski i jedna szkoła z Leicester w Wielkiej Brytanii. Protokoły końcowe otrzymaliśmy ze 162 szkół (ok. 1700 uczestników) i po ich weryfikacji komisja konkursowa (Ewa Niechwiedowicz, Agata Markiewicz – Babło , Małgorzata Niechwiedowicz oraz Zbigniew Walczk – Filia Gdańska WiMBP w Gdańsku) przyznała 97 tytułów laureata, 96 tytułów finalisty oraz 104 wyróżnienia.

       

      Wszyscy laureaci, finaliści i wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe (ufundowane przez Miasto Gdańsk) podczas uroczystego finału, który odbył się 9 maja, o godzinie 13.45 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (plac Solidarności 1 w Gdańsku).

       

      FINALITKĄ z naszej szkoły została: uczennica kl. 7 d Zwolińska Marta

      z ilością 127 punktów – zabrakło jej jednego punktu – aby uzyskać tytuł laureata. Polonistka przygotowująca: mgr Barbarę Ignaciuk.

       

      WYRÓŻNIENIE otrzymała: uczennica kl. 7 d Przygoda Aleksandra

      z ilością 112 punktów.

      Polonistka przygotowująca: mgr Barbarę Ignaciuk.

       

      Opieka i nadzór pedagogiczny konkursu w szkole:

      wicedyrektor mgr Bożena Piekarska.

      Koordynator: mgr Barbara Ignaciuk.

    • Gala Honorowa Konkursu Kuratoryjnego! Wyniki 8. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2018/2019 uczniów z kl. 4-6
     • Gala Honorowa Konkursu Kuratoryjnego! Wyniki 8. edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2018/2019 uczniów z kl. 4-6

     • Szanowni Państwo, do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 250 placówek z województw: pomorskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, łódzkiego i lubelskiego, mazowieckiego, a także z Wielkiej Brytanii. Protokoły zbiorcze nadesłało 247 placówek. W Maratonie uczestniczyło 2410 uczniów i 246 nauczycieli. Komisja konkursowa Wielkiego Maratonu Czytelniczego w składzie: Agata Markiewicz-Babło, Ewa Niechwiedowicz, Małgorzata Niechwiedowicz, Zbigniew Walczak po weryfikacji protokołów zbiorczych i arkuszy testowych przesłanych przez poszczególne placówki przyznała siedemdziesiąt sześć tytułów laureata, sto czterdzieści trzy tytuły finalisty i dwieście czterdzieści dwa wyróżnienia.

      W naszej szkole najwyższe wyniki otrzymali najmłodsi uczniowie, czyli z klas czwartych.

       

      FINALITKĄ została: uczennica kl. 4 k Starzak Pola

      z ilością 127 punktów. Polonistka przygotowująca: mgr Barbarę Ignaciuk.

       

      WYRÓŻNIENIE otrzymał: uczeń kl. 4 g Stawicki Krzysztof z ilością 120 punktów. Polonista przygotowujący: mgr Sebastian Freliga.

       

      WYRÓŻNIENIE otrzymała: uczennica kl. 4 k Heleniak Maja

      z ilością 118 punktów. Polonistka przygotowująca: mgr Barbarę Ignaciuk.

       

      Opieka i nadzór pedagogiczny konkursu w szkole:

      wicedyrektor mgr Bożena Piekarska.

      Koordynator: mgr Barbara Ignaciuk.

      Koordynator klas czwartych: mgr Magdalena Aniśko, kl. 5. mgr Wiktoria Wojtczak.

    • Wyjazd integracyjny w dniach 13-15 maja 2019 r. kl. IV k i VII d na Kaszuby – "cudze chwalicie, a swego nie znacie..."
     • Wyjazd integracyjny w dniach 13-15 maja 2019 r. kl. IV k i VII d na Kaszuby – "cudze chwalicie, a swego nie znacie..."

     • Dzień pierwszy:

      Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza Gdańskiego. Zamieszkują tu między innymi Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się etnolektem kaszubskim, który ma w Polsce od 2005 status języka regionalnego.

      Wśród uczestników wycieczki znaleźli się członkowie Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego im. prof. Jerzego Sampa – człowieka, który wielką wagę przywiązywał do tradycji i uważał, iż bez niej życie jednostki straciłoby więc jakieś szersze ramy, a tym samym głębszy sens. Jerzy Samp był jednym ze znamienitych badaczy tradycji ludowej na Pomorzu, zawsze podkreślał swoje kaszubskie i gdańskie pochodzenie, pielęgnował obyczaje i wszelkiego rodzaju tradycje oraz całe życie zabiegał, aby nie zmarnować dziedzictwa przeszłości. Napisał ponad 1000 artykułów i wydał ponad czterdzieści publikacji, a ogrom jego prac dotyczy rodzinnego miasta. Na pewne tematy lub wątki natrafił podczas swoich licznych podróży, szukając w świecie gdańskich śladów.

      Dlatego tak ważne jest, abyśmy odkrywali tajemnice naszego regionu, szukali słowiańskich korzeni, a nie zachwycali się kulturą innych krajów.

      Pierwsze miejsce, które odwiedziliśmy, był Rezerwat Archeologiczno-Przyrodniczy w Odrach. Zobaczyliśmy tam cmentarzysko plemienia Gotów z 70-220 r. n. e. Były to charakterystyczne kurhany i kręgi kamienne, znajdujące się na terenie 130-letniego drzewostanu sosnowego z niedużą domieszką brzozy. Niebywałą atrakcją florystyczną rezerwatu są przeróżne porosty.

      Dzień drugi:

      po rozpakowaniu się i spokojnej nocy – bez telefonów komórkowych - uczniowie brali udział w zawodach sportowych (tor przeszkód komandos, turniej sumo, buble soccer), a także uczestniczyli w integracyjnych grach oraz zabawach przy ognisku na terenie ośrodka Beaver Tourist Wiele w Rogalewie. Później była dyskoteka, bilard i inne atrakcje, a po zmroku, odbył się spacerek po lesie.

      Korzystaliśmy z usług Radsas Fun z Gdańska.

      Dzień trzeci:

      po zjedzeniu śniadania odbył się apel, rozdanie medali i wycieczka do skansenu - muzeum „Kaszubskiego Parku Etnograficznego” we Wdzydzach Kiszewskich.

      Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r., a jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu. Urządzili je w XVIII – wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam mogliśmy zobaczyć zgromadzone, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanych czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki. Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, tkwiące w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach. Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Zobaczyliśmy chałupy, dwory, szkołę, kuźnię, karczmę, wiatrak, kościoły pod wezwaniem św. Barbary, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – to w sumie ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia. Po południu z uśmiechami na twarzy wróciliśmy do szkoły.

      Polecamy takie wypady: ucz. Kl. 7 d i 4 k wraz z wychowawcami.

       

       

      Opiekunami wycieczki byli: wychowawca kl. 4 k Sylwester Mikułan i wychowawczyni kl. 7 d – opiekun klubu - Barbara Ignaciuk oraz Adrian Jaworowski.

    • Młodzi przewodnicy szlakiem Drogi Królewskiej w Gdańsku
     • Młodzi przewodnicy szlakiem Drogi Królewskiej w Gdańsku

     • W deszczowy piątek, 17 maja 2019 roku, lubiący przygody uczniowie klasy 5g wybrali siędo Głównego Miasta na spacer Drogą Królewską.

      Tam czekało ich ogromne wyzwanie, każdyz uczestników na kilka minut stał się przewodnikiem po mieście Gdańsku. Uczniowie barwniei ciekawie przedstawili historię, architekturę oraz ciekawostki związane z ulicą Długą oraz Długim Targiem. Teraz już wszyscy wiedzą co to jest carillon i dlaczego na jednej z gdańskich kamienic napisane jest PRO INVIDIA…

      Po wysiłku, który był również przyjemnością, nagrodą był seans filmowy, który udowodnił nam,że cuda się zdarzają, a w marzenia nie wolno nam nigdy wątpić!

      Agata Weiher

    • Uroczyste obchody „Dnia Europy”
     • Uroczyste obchody „Dnia Europy”

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w naszej szkole – jak co roku – odbyły się uroczyste obchody „Dnia Europy”.

      Dzień Europy to święto europejskich państw, obchodzone 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, zaś w krajach UE obchodzi się go oficjalnie 9 maja.

      Dzień 5 maja jest związany z ustanowieniem Rady Europy, które miało miejsce 5 maja 1949. Od 1964 Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Europy. 5 maja jest celebrowany w Radzie Europy jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. W jego trakcie w siedzibie Rady Europy nie odbywają się obrady, a zamiast tego odbywa się koncert, zaczynający się zawsze odegraniem hymnu Europy.

      Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana – przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej.

      Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

      Członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego Eurostella-Gryf i Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego im. prof. J. Sampa zorganizowali uroczyste obchody Dnia Europy – 8 maja 2019 r. w  godz. od 8.00 do 12.00 (sala A 2/4).

      Uczniowie przygotowali projekty dotyczące UE: potrawy wybranego kraju oraz deser

      i kostiumy.

      Kl. IV h: Łotwa, Finlandia,

      kl. IV i: Włochy, Portugalia,

      klasa IV k: Irlandia, Estonia, Wielka Brytania, Słowacja, Cypr, Chorwacja, Czechy,

      kl. IV f i III e (rodzeństwo Maksym i Roman): Węgry,

      kl. V a: Słowenia,

      kl. V b: Litwa, Węgry,

      kl. V e: Niemcy, Austria,

      kl. VII d: Polska, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Słowenia, Dania,

      kl. VIII a i VIII e: Malta,

      kl. VIII a: Włochy, Niemcy, Bułgaria, Grecja.

      W programie mieliśmy:

      • uroczyste odśpiewanie hymnu UE,
      • informacje o Dniu Europy i tolerancji (członkowie SKE),
      • słowo wstępne wicedyrektor Bożena Piekarska,

      * gry i zabawy dotyczące Europy,

      • poczęstunek,
      • wspólna fotografia.

      Honorowi goście: wicedyrektor B. Piekarska, rodzice uczniów i nauczyciele.

      Przeprowadzono loterię fantową z: materiałów unijnych oraz maskotek, książeczek, puzzli i innych rzeczy, przyniesionych przez uczniów. Każdy uczestnik, który zakupił los, mógł skorzystać z poczęstunku. Mieliśmy także licytację.

      Zebrano łącznie 959,77- zł

      dochód przeznaczono na:

      -Adopcję Serca,

      -Studnię dla Południa,

      -Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt.

      Ponadto osoby, które przyniosły fanty oraz poczęstunek, mogły otrzymać bezpłatne losy (rozdaliśmy około 150 gratisów).

      Ofiarodawcy gadżetów, materiałów itp. rzeczy:

      1. Michał Peranowski kl. 5 b (jak w zeszłym roku),

      2. Weronika Pukaluk kl. VIII a (jak w zeszłym roku),

      3. Oskar Pionke kl. VIII a (jak w zeszłym roku),

      4. Maciek Rapicki kl. VIII a (jak w zeszłym roku),

      5. Pola Starzak kl. 4 k (jak w zeszłym roku),

      6. Maks Politewicz kl. V g i Magda Politewicz kl. 4 e (jak w zeszłym roku - bardzo dużo gadżetów),

      7. Lisowski Kacper kl. VII d

      8. Matczak M. kl. 4 h (również systematyczne wpłaty na „Adopcję Serca”),

      9. Łysiak M. kl. VII b

      10. Klawikowski P kl. 5 e

      11. Potulski R. kl. VII d

      12. Sznajder K. kl. IV k

      13. Wieczorek Adrian kl. 5 c

      14. Zielińska A. kl. 4 i

      15. Aleksiejuk G. kl. IV h

      16. Gliński K. kl. I c

      17. Justyna Nowotarska kl. VIII a

      Bardzo dziękujemy. Zapraszamy na loterię fantową 25.05.2019 roku (sobota) – Festyn szkolny.

      Rozstrzygnięcie projektu:

      I miejsce uczniowie kl. 4 k – kraj Wielka Brytania 55 głosów:

      * Pola Starzak, Alicja Wejher i Kasia Sznajder, Carmen Dąbrowska

      oraz I miejsce uczniowie kl. 4 i – kraj Włochy 55 głosów:

      * Judyta Wolak, Laura Bednik, Aimee Pancewicz.

      II miejsce uczniowie kl. 4 k – kraj Irlandia 38 głosów:

      * Jastrzębowska Nina, Kowalczyk Pola, Heleniak Maja, Siejka Ania

      oraz II miejsce uczniowie kl. 5 e – kraj Niemcy 31 głosów:

      * Przemek Klawikowski, Mikołaj Wrzesiński, Igor Wąsak, Jakub Latarski,

      III miejsce uczniowie kl. 5 b – kraj Litwa 31 głosów:

      * Michał Peranowski i Oskar Korolkiewicz

      oraz III miejsce uczniowie kl. 8 a – kraj Włochy 40 głosów:

      * Maja Baranowska, Patrycja Staśkowiak, Julia Fijałkowska, Julia Stopieńka.

      IV miejsce uczniowie kl. 8 a – kraj Niemcy 13 głosów:

      * Anna Giebułtowska, Agata Bońkowska, Lidka Kaczmarek, Jagoda Rink, Anna Schewe.

      V miejsce uczniowie kl. 7 d – kraj Polska 17 głosów:

      * Maja Westphal, Anastasiia Matusiak, Aleksandra Przygoda, Marta Zwolińska.

      Wyróżnienie za piękne przygotowanie: uczniowie kl. 4 i (niestety komisja nie otrzymała ilości głosów) – kraj Portugalia:

      * Aneta Zielińska, Martyna Knizicka, Jan Dzieńkowski.

      Oficjalne rozdanie nagród 30 maja 2019 r.

      Podsumowanie:

      W skład punktacji wchodziło;

      1. potrawa, ilość, jakość, estetyka,

      2. ustne zaprezentowanie kraju,

      3. flaga, plakat itp.,

      4. stroje,

      5. ilość zebranych kuponów.

      Opieka i nadzór pedagogiczny wicedyrektor. Bożena Piekarska.

      Dokumentacja fotograficzna: mgr Barbara Ignaciuk.

      Organizatorzy: członkowie SKE „Eurostella- Gryf”, DKE im. prof. J. Sampa,

      opiekun – koordynator mgr Barbara Ignaciuk, pomoc mgr Adrian Jaworski, uczennica Justyna Nowotarska z kl. 8 a.

      Komisja w składzie jak wyżej.

      Sponsorzy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie, rodzice wraz z uczniami naszej szkoły, dyrekcja, koordynator.

       

      Opracowała mgr Barbara Ignaciuk.

       

    • Wycieczka do grodu Kerin
     • Wycieczka do grodu Kerin

     • 15 maja 2019 roku klasa 5B pojechała na wycieczkę do grodu Kerin w Subkowy.

      Poznaliśmy historię tego miejsca, ale przede wszystkim doświadczyliśmy żywej lekcji  historii. Przenieśliśmy się do starożytnej Grecji i Rzymu a także do średniowiecza. Wysłuchaliśmy opowieści o rycerstwie polskim, oglądaliśmy rekwizyty, zachwyciliśmy się wyjątkową scenerią. Dowiedzieliśmy się jak kiedyś tworzono papier oraz jak wyglądała praca garncarza. Na moment mogliśmy poczuć się jak prawdziwi rycerze. Wśród wielu atrakcji mogliśmy wziąć udział w turnieju łuczniczym, rzucie włócznią, w przeciąganiu liny oraz w walce na worki.

      Po tych wszystkich atrakcjach odpoczywaliśmy przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. To był wyjątkowy dzień! 

                                                                            

       Klasa VB z wychowawcą i nauczycielką historii

  • Kontakty

   • Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusza Arama Rybickiego w Gdańsku
   • azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl
   • (58) 341-25-06
   • ul. Azaliowa 18, 80-177 Gdańsk
   • Justyna Liebert tel. (58) 341-25-06 azaliowa@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 6:45 - 14:00
   • Sekretarz Szkoły Anna Ruczyńska tel. (58) 341 25 06 wew. 106 tel. 604 420 063 a.ruczynska@pozytywneinicjatywy.pl Godziny otwarcia codziennie 8:00 -16:00
   • Dyrektor Szkoły Sebastian Krawczyk tel. (58) 341 25 06 wew. 105 Interesantów w sprawach skarg i wniosków przyjmuje w poniedziałek w godzinach 8:15-9:00
   • Pedagogo/Psycholog tel. (58) 341 25 06 wew. 125 tel. 539 111 857 pedagog@pozytywneinicjatywy.pl
  • Logowanie