Stypendium św. Mikołaja
Ważne daty:
Wnioski (kompletny z załącznikami) przyjmujemy do 20 września, a posiedzenie komisji stypendialnej odbędzie się 25 września br.
Osoby uprawnione do ubiegania się o Stypendium:
O stypendia mogą ubiegać się uczniowie klas V–VIII.
Uczeń może ubiegać się o przyznanie Stypendium, jeśli spełnia kryteria formalne:
a. miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 1500 zł (tysiąc pięćset złotych).
Wartość ta uzyskiwana jest na podstawie oświadczenia o wysokości dochodów wypełnionego zgodnie z Zasadami dokumentowania i obliczania dochodu (załącznik nr 2 do Regulaminu).
b. uzyskał średnią ocen w roku poprzedzającym przyznanie Stypendium nie niższą niż 4,4.
Decyzja o przyznaniu Stypendium jest podejmowana w oparciu o następujące kryteria merytoryczne:
Kryterium nr 1.
Zaangażowanie i aktywność społeczna w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2019 r.). Do aktywności społecznej zalicza się m.in.: aktywna działalność w organizacjach i stowarzyszeniach nieformalnych; działalność w lokalnych organizacjach, pełnienie funkcji w organizacjach harcerskich, wolontariat, np. w schronisku dla zwierząt, harcerstwo, aktywność poparta osiągnięciami w samorządzie szkolnym, działalność artystyczna pro bono, np. występ na koncertach charytatywnych, organizowanie występów artystycznych dla dzieci z domu dziecka, aktywność na rzecz kultury, np. redagowanie gazetki szkolnej, organizowanie wystaw w szkole, zaangażowanie na rzecz wspólnoty religijnej (jako ministrant, w scholii, Oazie).
Kryterium nr 2.
Osiągnięcia: naukowe, sportowe, artystyczne, w olimpiadach przedmiotowych i tematycznych, itp. w ciągu ostatniego roku (od 1 września 2019 r.).
Za każde kryterium merytoryczne Komisja przyznaje punkty maksymalnie 5 punktów, przy czym stosowana jest następująca punktacja:
a. Kryterium nr 1 (działalność na rzecz społeczności): liczbę punktów (maksymalnie 5) ustala Komisja po zapoznaniu się z Wnioskami uczniów. Im większe zaangażowanie ucznia, tym większa liczba punktów. Pod uwagę należy brać nie tylko charakter zaangażowania, ale także częstotliwość i poświęcony czas. Istotne i lepiej punktowane powinno być zaangażowanie poza terenem szkoły, które z zasady jest trudniejsze.
b. Kryterium nr 2 (osiągnięcia): liczbę punktów (maksymalnie 5) ustala Komisja po zapoznaniu się z Wnioskami uczniów. Im więcej osiągnięć i na wyższych szczeblach (np. wojewódzkim lub ogólnopolskim), tym więcej punktów.
Uczeń, który otrzymał w podsumowaniu mniej niż 6 punktów, nie kwalifikuje się do otrzymania Stypendium w ramach Programu. Komisja decyduje o wadze poszczególnych punktów znając sytuację i możliwości poszczególnych uczniów oraz nie porównując ich z rówieśnikami innych szkół.
Tryb przyznawania Stypendiów
1. Uczeń ubiegający się o Stypendium składa Wniosek wraz z załącznikami do Koordynatora w swojej Szkole.
2. Termin przyjmowania Wniosków: od 10 do 20 września 2019 r.
3. Uczeń, który w roku szkolnym 2018/2019:
a. nie rozliczył się z otrzymywanych środków lub
b. któremu cofnięto Stypendium lub
c. który bez stosownego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji nie rozliczył się w terminie, nie może otrzymać Stypendium w roku szkolnym 2019/2020.
4. Uczeń powinien obowiązkowo dołączyć do Wniosku niżej wymienione załączniki:
a. opinię wychowawcylub nauczyciela kierunkowego, np. trenera wraz z informacją o wysokości średniej ocen w roku szkolnym 2018/2019 (ta informacja może być zawarta na osobnym zaświadczeniu). W przypadku zmiany szkoły lub jej stopnia wymagana jest opinia nauczyciela z poprzedniej placówki;
b. oświadczenie, że miesięczny dochód netto na jednego członka rodziny ucznia nie przekroczył 1500 zł netto. Dokument stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu – Zasady dokumentowania i obliczania dochodu;
5. Koordynator może dodatkowo poprosić o:
a. dokumenty potwierdzające osiągnięcia naukowe, artystyczne, sportowe (nagrody, wyróżnienia, dyplomy itp.);
b. dokumenty potwierdzające zaangażowanie społeczne ucznia (udział w akcjach szkolnych lub społecznych, wolontariat itp.) lub rekomendacje (np. instruktora harcerskiego, od organizacji, w której pomaga jako wolontariusz).
6. Komisja powołana przez dyrektora Szkoły decyduje o liście rankingowej uczniów, przyznaniu Stypendiów oraz ich wysokości (z uwzględnieniem założeń w pkt. V.10). W wyjątkowych przypadkach wysokość Stypendium może zostać z góry określona przez Fundację (np. w wyniku podpisania przez darczyńcę Stypendium szczególnego porozumienia z Fundacją). Im wyższa suma punktów, tym powinna być wyższa kwota
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Fundacji Świętego Mikołaja.