• Historia szkoły

• 10.04.2015 - W Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku gościła Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz. Wizyta miała związek z uroczystością nadania imienia Arkadiusza Arama Rybickiego naszej szkole.

-  Gdy wjeżdżałam na teren tej posesji, zobaczyłam napis Pozytywna Szkoła Podstawowa. Pomyślałam sobie, że każdy kto tu wchodzi od razu zaczyna pozytywnie myśleć. Chcę żebyście przez całe swoje dziecięce lata, ale również te młodzieńcze i później dorosłe, pamiętali tę nazwę szkoły. Pozytywne myślenie pomaga nam wszystkim, a szczególnie pomaga w tak trudnych sytuacjach jak dzisiejszy dzień, gdy obchodzimy piątą rocznicę strasznej katastrofy, w której zginęło 96 wybitnych ludzi, w tym nasi przyjaciele i znajomi - mówiła szefowa rządu - To byli ludzie, którzy również pozytywnie myśleli, mieli swoje plany- podkreśliła Ewa Kopacz.

- Gdyby żył, byłby teraz w wieku waszych dziadków. Zginął w strasznej katastrofie, jednak chciałabym, żebyście myśląc o nim, uśmiechali się, bo był bardzo wesołym człowiekiem. I żebyście byli dumni, że macie takiego patrona - powiedziała Małgorzata Rybicka, małżonka Arkadiusza Arama Rybickiego.

- Powstanie i rozwój takiej szkoły jak nasza było możliwe, gdyż kilkadziesiąt lat temu byli ludzie którzy mieli odwagę działać w opozycji  i zrodził się ruch Solidarnościowy. Stąd właśnie stwierdziliśmy że idealnym patron naszej nowej szkoły będzie Arkadiusz Aram Rybicki. Człowiek który uosabiał wszystkie ideały ruchu wolnościowego, ideały Solidarności - podkreślał Arkadiusz Gawrych, prezes Pozytywnych Inicjatyw.

Pozytywna Szkoła Podstawowa im. Arkadiusz Arama Rybickiego w Gdańsku prowadzona jest przez Pozytywne Inicjatywy w partnerstwie z Polską Akcją Humanitarną oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. W szkole uczy się obecnie 720 młodych gdańszczan.

14.03.2015 - Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła Pozytywną Szkołę Podstawową w Gdańsku, najnowocześniejszą placówkę publiczną w Trójmieście, którą prowadzą Pozytywne Inicjatywy. To szkoła, gdzie rozwija się skrzydła, a nie podcina - mówiła. - Przyjechałam zobaczyć na czym polega jej fenomen.

- Jestem naprawdę pod wrażeniem tego co zobaczyłam. Piękny budynek, zadowoleni uczniowie i nauczyciele pracujący bez Karty Nauczyciela, czyli tak, jak większość Polaków średnio 40 godzin tygodniowo - podsumowała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Czyli wbrew temu co twierdzą związki zawodowe można tak pracować.

W Pozytywnej Szkole Podstawowej uczy się aktualnie 720 uczniów. Dzieci w ramach podstawy programowej uczą się dwóch języków: angielskiego i w zależności od profilu klasy hiszpańskiego lub niemieckiego. Partnerami szkoły są Polska Akcja Humanitarna oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dzięki partnerom szkoły uczniowie mają zajęcia z robotyki i edukacji globalnej.

Po szkole oprowadzili Arkadiusz Gawrych - Prezes Pozytywnych Inicjatyw, Sebastian Krawczyk - Wiceprezes Pozytywnych Inicjatyw i Dyrektor Szkoły, Piotr Szeląg - Członek Zarządu Pozytywnych Inicjatyw oraz Piotr Kowalczuk - Wiceprezydent Miasta Gdańska. Gmach szkoły ma 12 tys. m. kw., 24 sale lekcyjne, bibliotekę, świetlicę, aulę, węzły sanitarne i pokój nauczycielski. Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w panele akustyczne tłumiące hałas. Uczniowie korzystają także z sali gimnastycznej ze ścianką wspinaczkową. Trwa budowa basenu oraz zewnętrznego  kompleksu boisk.

01.09.2014 - Swój pierwszy rok szkolny rozpoczęła dziś jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce - Pozytywna Szkoła Podstawowa w Gdańsku. Wielką salę gimnastyczną placówki wypełnili niemal zupełnie uczniowie, rodzice, nauczyciele i szacowni goście.

W swoich wystąpieniach goście wspominali o tym, jak sam obiekt zaskoczył ich  swoją nowoczesnością, funkcjonalnością i pięknym wyglądem. Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska mówiła o niezwykłości szkoły w kontekście budowaniu przez PAH szkół na Filipinach.

- O takiej szkole pomarzyłby niejeden uczeń w dotkniętym skutkami tajfunu kraju - powiedziała prezes PAH.

Prezydent Paweł Adamowicz namawiał, aby stworzyć w tej szkole miejsce spotkań dla dzieci, rodziców, mieszkańców. Prezydent Gdańska wspomniał też o zamiarze nadania szkole imienia Arkadiusza Rybickiego - gdańszczanina, polityka, działacza społecznego i samorządowego, który zginął katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz życzył dzieciom jak najlepszych wyników w nauce i podarował im sprzęt sportowy, z którego zaraz po rozejściu się gości skorzystali najmłodsi uczniowie urządzając pierwsze rozgrywki w piłkę nożną na sali.

Senator Edmund Wittbrodt zwrócił uwagę na to, że szkołę w Gdańsku Kokoszkach będą obserwować różne środowiska, gdyż jest to przedsięwzięcie pionierskie.

- Tak duża szkoła publiczna, która prowadzona jest z powodzeniem przez organizacje pozarządowe może spowodować w przyszłości to, że inni również pójdą tą drogą - mówił senator.

Po życzeniach składanych przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Wojewodę Pomorskiego Ryszarda Stachurskiego prezes Pozytywnych Inicjatyw Arkadiusz Gawrych wygłosił oficjalną formułę i otworzył rok szkolny w Pozytywnej Szkole Podstawowej w Gdańsku.

Inaugurację roku szkolnego zakończył występ dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy przedstawili przezabawną wersję "Rzepki" Juliana Tuwima.